Egy norvég kutatásból az derült ki, hogy háromszor akkora az esélye annak, hogy a születendő gyermek kiskorában asztmás lesz, ha az édesapa dohányzott csemetéje megfoganása előtt.

De az apák ennyivel nem ússzák meg. Ugyanis nemcsak a fogantatás előtti dohányzás, hanem a születés utáni bagózás is növeli a nem allergiás eredetű asztma kialakulásának a kockázatát. Tehát most már bizonyíték is van rá, hogy nemcsak az anyai környezet játszik kulcsfontosságú szerepet a gyermek egészségében, hanem az apa életmódja is. A Bergeni Egyetem kutatói egyébként 24 ezer gyermeket és apát vizsgáltak a tanulmányukban, mielőtt ezekre a következtetésekre jutottak.

„A gyermek asztmájának kialakulására a legnagyobb kockázatot az jelenti, ha az apák 15 éves koruk előtt kezdenek el dohányozni” –mondta Cecilie Svanes, a norvég egyetem professzora.

Persze azt már régóta tudjuk, hogy az is növeli az asztma kialakulásának esélyét az utódnál, ha az anya dohányzik. Ugyanakkor érdekesmód a fogantatás előtti anyai dohányzás és az asztma kialakulása között nem mutattak ki kapcsolatot. A különbséget a kutatók szerint az okozza, hogy az apa dohányzása a spermasejteken keresztül hat az utódra. Svanes ezt a következőképpen magyarázta: „A dohányzásról köztudott, hogy genetikai és epigenetikai károsodást okoz az ondósejtekben, amely átadható az utódnak, és fejlődési rendellenességet idézhet elő.”

(forrás: Science Daily)

Ha ezek után a leszokást fontolgatod, akkor olvasd el ezt is:

Nem is létezik nikotinfüggőség?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Budapesten is megnyit a világhírű gasztropiac

További cikkeink a témában