Előfordult már, hogy szeretted volna meglepni a barátnődet egy gyertyafényes vacsorával? Vagy felhívtál volna egy randipartnert a lakásodra, hogy megvillantsd, mekkora séf és ínyenc is vagy? Bizonyára, de aztán rájöttél, hogy nemhogy nem tudod, mi a különbség a makaróni és a macaron, vagy a tortellini és a tortilla között, de még azzal sem vagy tisztában, hogy van-e a konyhádban tésztaszűrő. Sebaj! Most itt a lehetőség, hogy elsajátítsd az alapokat, és tudásoddal akár már holnap este levedd a barátnődet vagy kiszemeltedet a lábáról!

Azt szeretnénk, ha a vacsorapartnereitek is így éreznék magukat: Harry és Sally a klasszikussá vált éttermi jelenetben:

Vadászat

A grillezett csirkemell egyik alapvető hozzávalója a csirkemell. Ha a húspultnál állsz, akkor nem fogod grillezve megkapni, csak nyersen. Ezen ne lepődj meg. Kérj csont és bőr nélküli csirkemell filét. Két személyre általában egy nagyobb darab elég lesz, de ha kisebbek vannak, akkor vegyél kettőt. Zöldségekből ajánljuk a brokkolit (lányok általában szeretik, barátkozz meg ezzel a gondolattal), répát, de nyugodtan a kosárba tehetsz karfiolt, vagy édesköményt is. Szerezz be szezámmagot, kis zacskóban lehet kapni, a többi mag között árulják és minden áruházban más és más helyen dugdossák őket, szóval érdemes megkérdezni egy eladót. Lime-mal (ugyanazt tudja, mint a citrom, csak menőbb) és petrezselyemmel fogjuk feldobni a kreációt, úgyhogy szerezz be a kis zöld golyóból is egyet (általában darabáron lehet megvenni, kb. 80-100 ft-ba kerülnek.) A petrezselyemmel vigyázz, mert a friss fűszernövények első ránézésre nagyon hasonlítanak egymásra. Ha cserepest veszel, jó eséllyel rá van írva a fóliára, de ha kis csokorban árulják, akkor csak ott kókadozik egy vízzel feltöltött pohárban. Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor ismét kérd az eladók segítségét.

A Player segít

Három dolog, amivel felvághatsz vacsora közben:
A brokkoli az ókorban a rómaiak egyik legkedveltebb zöldségének számított.
A világ legnagyobb szezámmag-forgalmazói India, Burma és Szudán.
A világ legrégibb leves-receptje 8000 éves, és vízilóhús is szerepelt a hozzávalók között.

Főzés

A csirkemellről távolítsuk el a zsíros, inas, véres részeket, és vágjuk el középen, hosszában. Így nagyjából két darab, egyforma méretű húsdarabot kell kapnunk. A grillezett csirkemell hagyományosan grillen készül, de a hétköznapi életben ez általában egy vastag aljú serpenyőt jelent, szóval ne akadjunk fenn azon, hogy nem megyünk ki a kertbe faszénen sütni. Először is egy serpenyőben kevés olajon megpirítjuk a szezámmagokat. Várjuk meg, míg bebarnulnak, de figyeljünk, hogy ne égjenek le. Ez nagyjából három-négy percet fog igénybe menni, szóval ne akarjuk most teljesíteni azt a lehetetlennek tűnő pályát a Battlefield 3-ban. Ezek után tegyük bele a két filét a serpenyőbe és forgassuk meg a magokban, hogy jusson belőlük minden oldalukra. Ebben a fogásban a trükk a szezámmag, úgyhogy ne spóroljuk ki! Joggal lehetünk büszkék magunkra, ha nulla tapasztalattal sikerül elkészítenünk egy csirkemellet, de a helyzet az, hogy ennyivel aligha nyűgözzük le barátnőnket, vagy jövendőbelinket. Viszont a szezámmag pontosan az a dolog, amivel meggyőzhetjük a hölgyeket, hogy tudásunk nem átlagos, értjük a csíziót, van ízlésünk és magabiztosan mozgunk a konyhában (is). Nem kizárt, hogy ezek az apró kis magok fogják eldönteni, sikeres lesz-e az estéd!

A filék benn vannak a serpenyőben, de a nagy kérdés, hogy mikor lehet őket késznek tekinteni? Ez egy komoly probléma, ugyanis nem lehet belelátni a csirkébe, illetve nincs semmiféle olyan eszköz beleépítve, ami jelezné, hogy megfelelően átsült. Könnyen hibázhatunk, ha túl magas hőfokot választunk, ebben az esetben ugyanis a filé külseje gyorsan megpirul, míg a közepe garantáltan nyers marad, és így a romantikus vacsora gyorsan kínossá válhat. Válasszunk közepes fokozatot, elektromos főzőlap esetében az ötös, hatos szint tökéletes. Érdemes egy vékony hústűvel átszúrni a filét, és ha nem szalad át rajta könnyen, akkor még nem készült el. Ha azt érezzük, hogy más a szilárdsága a hús közepén, mint a szélén, akkor is tanácsos várnunk még. Végszükség esetén a húsokat hosszában kettévághatjuk egy tányéron, és ellenőrizhetjük a helyzetet. Ha még nyers, akkor visszarakjuk, ha rendben van, már tehetjük is a tányérra. Ne próbáljuk meg úgy elrendezni, mintha a csirke még egyben lenne, inkább csúsztassuk el őket egymáson, így úgy fog kinézni, mintha direkt így akartuk volna tálalni!

A bor jóbarát

A hangulatos este remek kísérője lehet a jól kiválasztott bor. Csirkéhez egy félszáraz, testes fehérbort választanánk, a Figula Zenit 2011-gyel például aligha hibázhatsz.

A megmosott zöldséget falatnyi darabokra szeleteljük, majd kevés zsiradékon, vagy olajon egy serpenyőben készítjük el. Oliva olaj tökéletesen megfelel. Sózzuk, borsozzuk a zöldségeket, majd közepes hőfokon fedő alatt pároljuk őket kb. 5-7 percig. Nem szerencsés, ha a zöldség már olyan puha, hogy szétmállik. Az ideális állapot az, amit a hozzáértők restnek neveznek, vagyis a delikvens megpárolódott, de mégis roppan az ember foga alatt. A párolt zöldség barátságos megoldás, mert nem kell pucolni, mint például a krumpli esetében. A csirkét meghintjük frissen őrölt borssal és sóval, megszórjuk egy kevés felaprított petrezselyemmel, majd elhelyezzük a párolt zöldségek mellé. A lime-ot vágjuk vékony cikkekre és helyezzük a tányérra. Ezzel bátran meglocsolhatjuk a csirkét. Ezt a fogást egyszerű elkészíteni, de a tányéron ügyesen elrendezve színes, látványos hatást kelt. Mi megtettük a magunkét, a többi már rajtatok múlik!

Hozzávalók

450 g (majdnem fél kiló) csirkemell
2-3 db répa
1 db nagy brokkoli
1 lime
1 csokor petrezselyem
2-3 evőkanál olaj
1 evőkanál szezámmag
só, bors


Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A rendőrség napján lehetne egy rendőrnő is a nap csaja

További cikkeink a témában