Mit tehetsz álláskeresőként, ha jól színben akarsz feltűnni a HR-es előtt a közösségi médiában? Elsőként lássuk a Facebook-ot.

Az Egyesült Államokban a HR-esek körülbelül 40 százaléka rendszeresen átfutja az állásra pályázók Facebook profilját - derül ki különféle online felmérésekből. Nálunk is egyre több HR-es szaglászik a legnagyobb közösségi oldalon. Különösen akkor, ha valaki esélyes az állásra. Elsőként lássuk, hogy miként jelenj meg a Facebookon!

Először is döntsd el, hogy vállalod-e a nyilvánosságot. Ha publikussá teszed az oldaladat, akkor viselkedj úgy, mint egy nyilvános rendezvényen. Ha neked fontosabb, hogy barátaiddal kötetlenül beszélgess, posztolj, privát fotókat ossz meg, akkor állíts privátra oldalad beállítását, és ne tedd az adatlapodat kereshetővé.

Mutasd meg magadat, abból is a legjobb arcodat. A kíváncsi HR-esek szeretik, ha elérhető egy pályázó weboldala. Szeretnek ugyanis minél árnyaltabb képet kapni a jelentkezőkről. Ellenőrizni akarják, hogy az önéletrajzban keltett benyomást mennyire igazolja vissza egy Facebook profiloldal.

Csak szalonképes fotók és megjegyzések jelenjenek meg. Nem számít hátránynak, ha privát fotók vagy a személyes érdeklődési körnek megfelelő megjegyzések szerepelnek a profilon. A Facebook profil ugyanis nem feltétlenül a szakmai én megmutatásáról szól, ennél lazább műfaj. Sőt, még előnyös is lehet, ha a személyzetis transzparensnek látja a jelöltet, olvassa gondolataidat a világról. Kerülendő viszont a lenge öltözetben készült fotó, egy átmulatott éjszaka után készült kép.

Ne bíráld (korábbi) munkaadódat. Még akkor sem érdemes korábbi főnökeidet a közösségi hálón szidni, ha azt csak ismerőseid láthatják. Megesett már, hogy egy rendszerfrissítésnél automatikusan visszatért a régi beállítás, és a munkavállaló kínos megjegyzései közkinccsé váltak. Egy rosszakaród képernyőfotóval (screenshot) könnyen posztolhatja még bizalmasnak szánt mondataidat is.

Építsd munkavállalói márkádat. A saját profiloldal munkavállalói márkád építésére is használható. Néhány ügyes fogással kompetens, a fejlődéssel lépést tartó álláskeresőként tűnhetsz ki. Hogy mit tehetsz ennek érdekében? Csináltass magadról egy előnyös fotót. Szólj hozzá szakmai fórumokhoz. Lájkolj szakmai oldalakat, cikkeket. Gyűjts szakmádban vagy fejvadászként dolgozó ismerősöket. Ha van saját weboldalad, blogod, akkor azt is linked be.

Ne nyüzsögj egész nap a Fácsén. Nem jó ajánlólevél a nonstop jelenlét, az ötpercenkénti posztolás, képfeltöltés, videómegosztás – különösen napközben, ha van munkahelyed. „Vajon nálam is a neten fog lógni munka helyett?” – gondolja magában a munkaadó.

Kérj bátran segítséget, ha állást keresel. Sok álláskereső szégyenként éli meg, hogy nincs állása. Pedig ez inkább állapot, mintsem takargatni való információ. Minél szélesebb körben tesszed publikussá álláskeresésedet, annál nagyobb eséllyel kapsz segítséget. Tanácsadók szerint az esetek 90 százalékában nem az ismerős, hanem az ismerős ismerőse tud segíteni ezzel a módszerrel. Ő azonban csak akkor szerez erről tudomást, ha ismerőse hírt kap.

Nézd meg a cégek Facebook oldalait

Egyre több nagyvállalat működtet facebook-oldalt, amelyen bárki kérdezhet a cég képviselőitől. Kattints rá, kérdezz és pályázz bátran.

Ha állásod van, vigyázz! Ebben az esetben semmiképpen ne írd meg a Facebookon, hogy váltani szeretnél, inkább más csatornákon keresd a kapcsolatot (személyes beszélgetések, telefon, e-mail). Bizalmas céges adatokat ne adj ki, még az irodán belüli történésekről se pletykálj. Vannak munkaadók, akik már szabályzatban tiltják ezt az infomegosztást. Szintén rossz ötlet a cégedről olvasott negatív megjegyzéseket kommentelni. Hacsak nem vagy a cég PR-ese, nem a te feladatod megvédeni munkaadódat.

Ha állást találtál, közölheted. Amikor célba értél, küldhetsz üzenetet ismerőseidnek. Nem tudhatod, ki mikor lehet segítségedre. És mindenki szeret olvasni sikertörténeteket…

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Több százezer horgászfelszerelés is lehet a magyarországi vizekben

További cikkeink a témában