A skót Stirlingi Egyetem tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy a fejelés milyen mértékben befolyásolja a futballisták agyműködését és memóriáját. A kutatók arra jutottak, hogy apró, mégis jelentős változás következik be a játékosok agyában azután, hogy hússzor a labdába fejelnek.

Memóriateljesítményük 41–67 százalékkal csökken, a hatás a fejelés után 24 óráig megfigyelhető. A labdát egyébként géppel lőtték ki a kutatók úgy, hogy megfelelően szimulálja a sarokrúgás erejét és sebességét, és arra kértek egy csapat focistát, hogy fejeljenek a labdába hússzor.

A játékosok agyi funkcióit a gyakorlatok előtt és után is tesztelték. Az olyan klinikai sérüléseket, mint az agyrázkódás, már korábban is vizsgálták, de ez volt az első alkalom, hogy az agyban megfigyelhető változásokat olyanok esetében kutatták, akik naponta ki vannak téve ilyen ütközéseknek.

„Bár a változások ideiglenesek voltak, úgy véljük, jelentős hatással vannak az agy egészségére, kiváltképpen, ha ismételten történnek, mint ahogyan ez a fejelésnél meg is valósul” – mondta  Magdalena Ietswaart idegkutató.

A szakértők szerint tovább kell vizsgálni, hogy az agyi elváltozásoknak hosszú távú hatásuk is lehet-e az agy egészségi állapotára.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Hamarosan szó szerint beérhet az ehető Budapest koncepció

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés