Hiába rendeled meg és fizeted ki szabályosan az árut, ha szellemi tulajdonjogot sért, a hatóság visszatarthatja a vámkezelésnél, ha pedig bebizonyosodik a dolog, el is pusztítják.

Az EU-n kívüli országokból, interneten keresztül rendelt termékeket minden esetben vámkezelni kell. Ebben az évben a megnövekedett online vásárlások következtében a főigazgatóság 24 százalékkal több, 131 ezer import vámkezelést végzett. Az elmúlt hónapokban 213 eljárás során több mint 33 ezer terméket foglaltak le a repülőtéren az áru hamis megjelölése miatt, 143 esetben már meg is semmisítették a termékeket. Ennek költségeit – ami eddig 132 millió forint volt – a védjegyjogosultaknak kell fizetniük.

A lefoglalt áruk többsége Kínából és Hongkongból származik, az előző évektől eltérően a ruházati termékek helyett leggyakrabban napszemüvegek, kozmetikai termékek, karórák és telefonok buktak meg az ellenőrzésen. Idén márciusban 118 darab iPhone megjelöléssel ellátott mobiltelefont foglalt le a hivatal.

A NAV tájékoztatása szerint tavaly 438 szellemi tulajdonjoggal érintett eljárás indult a ferihegyi repülőtéren, összesen 439,4 millió forint értékben foglaltak le hamis termékeket. Kínából 2013-ban 291 csomagban mintegy öt tonna hamis ruházati termék érkezett, köztük Calvin Klein-, Prada-, Adidas- és Nike-hamisítványok.

(Forrás: NAV, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Tele van a tököd a munkahelyeddel? Mielőtt kilépsz, ezt azért gondold végig

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés