25 százalék? 30? Tippelhetsz még egyet.

Angolul millennialnak, ezredfordulósnak nevezik azt a generációt, amely 1981 és 1996 között született generáció tagjait. (Évszámok tekintetében többféle értelmezés létezik, mi most ezt választottuk, és egyébként a többi sem tér el ettől túlságosan.)

Az amerikai Országos Anyagi Biztonság Index szerint az 1981 és 1997 között születettek több mint fele, konkrétan 53 százaléka kapott rendszeresen anyagi segítséget, amióta 21 éves korba lépett a szüleitől, gyámjától vagy családtagjától. Ez elég brutális szám, mert azt jelenti, hogy a 21. században a felnőtt korba lépő fiatalok fele képtelen saját erejéből megélni, és anyagilag nem független.

37 százalékuk havonta kap pénzt, és több mint a felük (59%), évente több alkalommal. Sokan az alapvető szükségletekre fordítják: telefonszámla, élelmiszer és gáz, egészségbiztosítás vagy lakbér kifizetése.

Megoszlik a vita arról, hogy ez miért is van így. A sajtóban rendszeresen jelennek meg cikkek arról, hogy a munkaadók panaszkodnak a millennial-generáció munkaetikájára.

Az őket alkalmazók szerint nem dolgoznak elég keményen, és túl magasak az elvárásaik, és rögtön csúcspozíciókban szeretnének kezdeni. (Emlékezetes eset volt egy amerikai lány, aki nyílt levelet írt a főnökének, amelyben arról panaszkodott, hogy pályakezdőként a legalacsonyabb pozícióban kell kezdenie, és ez az állapot egy évig fog tartani.)

A fiatalok azzal vágnak vissza, hogy a bérekből a nagyvárosban már képtelenség megélni, mert a fizetések 50-75 %-a lakbérre megy el. Nem lehet kijönni a pénzből.

Kétségtelen, hogy a lakbérek és lakásárak főleg a nagyvárosokban az elmúlt tíz évben megugrottak, miközben a 2008-as gazdasági válság óta a fizetések arányosan sokkal kevésbé érnek többet.

Ezek az adatok azt bizonyítják, hogy ez a generáció a 2008-as gazdasági világválság óta nem tudott anyagilag talpra állni. 2016-os adatok szerint ez a generáció 34 %-kal kevesebb vagyont birtokol, mint kellene, ha ne történt volna meg a válság. Szakértők szerint fennáll a veszélye, hogy egy olyan „elveszett generációvá” válnak, amelyik egész életében sokkal kisebb vagyont halmoz fel.

Vannak még rosszabb adatok. A nehézségeik ellenére a megkérdezett 90 %-a olyan dolgokra is költi a szülőktől kapott pénzt, amire igazából nincs szüksége. Tízből négyen hozzányúlnak a megtakarításaikhoz (ha vannak), nyolcból egy pedig nem takarít meg pénzt a nyugdíjas éveire.

A jelentés szerint egynegyedük azért nem takarít meg, mert  nyaralásokra költi a pénzét.

Ezek után már az sem meglepő adat, hogy ez a generáció később hagyja el a családi fészket, és 35 %-uk még mindig a szüleivel él.

Doyle Williams, az Országos Anyagi Biztonság Index vezetője szerint ez nem feltétlenül gond, egészen addig, amíg a fiatalok az anyagi céljaikat nem tévesztik szem elől. Ezt az időt (amikor nem kell lakbért vagy lakáshitelt fizetni), arra érdemes felhasználniuk, hogy félretegyenek, vagy a hosszú távú céljaikkal foglalkozzanak.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Hamarosan szó szerint beérhet az ehető Budapest koncepció

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés