Egy új tanulmány azt állítja, hogy a dohányzók nem lesznek elégedettebbek a cigi elszívása után akkor, ha előtte azt mondják nekik, hogy az nikotinmentes. Még akkor sem, hogyha az igazából tartalmazott nikotint.

A kutatásban 24 láncdohányos vett részt, a bagózás után pedig az alanyok agyi aktivitását vizsgálták. Minden negyedik alkalommal a dohányzók nikotinos cigit kaptak, viszont ekkor is azt hitték, hogy az nikotinmentes.

Az MRI-vizsgálatból viszont kiderült, hogy a dohányzók agyában a nikotinos cigi után sem szabadult fel dopamin.

Tehát az alanyok elhitték, hogy nikotinmentes a bagó, így az akkor sem hatott, amikor már „éles” volt. Így feltevődik a kérdés: a nikotinfüggőség lényegében nem több, mint placebohatás? Mert akkor megkérdőjeleződik a nikotinbiznisz társadalmi jelentősége is:

gondoljunk csak a nikotinos tapaszokra, rágókra és folyadékokra, melyekre függő emberek óriási pénzeket költenek el (fölöslegesen?) évente.

Szépen jövedelmező iparág, az egyszer fix. De azért ne szaladjunk ennyire előre, hiszen egyelőre nem vehetjük készpénznek az eredményeket. Az viszont továbbra is holtbiztos, hogy a dohányzás nagyon erős függőséget okozhat – még ha úgy is tűnik, sokkal inkább pszichéset és szociálisat, mintsem fizikait.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Budapesten is megnyit a világhírű gasztropiac

További cikkeink a témában