Egy kapszulába zárt őrölt kávé eleve nem lehet jó – mondja egy magára valamit is adó igazi kávésznob. Persze sok igazság van benne az ő szemszögükből nézve, de megpróbáljuk őket átcibálni a másik oldalra, érdemes körülnézni, mielőtt ítélkezel.

A Nespresso legnagyobb előnye épp az, amit a kávésznobok a legnagyobb hátránynak tartanak: gyors, fájdalommentes, praktikus. Én pont emiatt használom, ráadásul a sokféle karakterű, pörkölésű ízvilág és folyamatosan frissülő kínálat miatt azt sem érzem, hogy ez az egész egy olcsó átverés lenne. Bár én nem vagyok kávégourmet, ez tény.

De az is tény, hogy a kapszulás kávécég folyamatosan tesz azért, hogy ne csak a szemed előtt pörkölt és több százezres gépből lehívott forró fekete cucc legyen minőségi.

Az a helyzet, hogy a tökéletes kávé nem a véletlen műve.

Ezt az orbitális közhelyet pedig azért kellett elsütni, mert sokan tényleg azt hiszik, hogy megjön a hajóval a kávé mondjuk bárhonnan, megőrlődik, mehet rá a forróvíz, oszt szevasz. Több olyan összetevő húzódik meg a háttérben, amiről nem tudunk, nem tudsz, és ami arra utal, nem egy lehúzós, kapszulás maradékport tolsz be a gépbe.

A borászatban a Grand Cru kifejezés a legkiválóbb minőségi besorolású italokat illeti meg, és a Nespresso is törekszik arra, hogy a lehető legjobb alapanyagokat válassza.

Innen a Grand Cru névválasztás. A folyamat a termőterület és a kávéfajta kiválasztásával kezdődik, legutóbb például Indiára repültek rá, azon belül is az utazás miatt különleges aromát kapó viharvert monszunos kávészemekre. Minden részletre figyelnek: a jó kávét a termőterület határozza meg, azon belül pedig hangsúlyos a napsütés, az időjárás, a növény fajtája, valamint az ültetvény elhelyezkedésének és a tengerszint fölötti magasságának egyensúlya is.

És azt gondoltad volna, hogy nem a lepattanó érkezik hozzánk kapszulába zárva, hanem tényleg a válogatott kávészemeket őrlik bele?

Az egyazon a cserjén növekedő bogyók nem egyszerre érnek be, ezért nem is egyszerre szedik le őket. A termések érése során nem csak a gyümölcsben fejlődnek ki kedvező ízek, hanem a kávébabokban is, ezért rendkívül fontos a válogatott, kézi szüretelés. Ez az eljárás ugyan időigényesebb és drágább, azonban ez garantálja a minőségét.

A feldolgozás után a kiszárított nyers kávészemek alapos válogatáson esnek át, a selejteseket bizony kidobálják...

...nem pedig Magyarországra küldik.

A kávék keverése és azok kapszulába helyezése Svájcban történik, vagyis nem a kapszulákat szüretelik le eleve, nem abba nő bele a kávé. Tényleg kávé kerül a kávéba. Svájc meg elég fasza hely, hiteles, tudod, bankok, csoki, semlegesség.

Úgy választják ki a különböző kávéfajtákat, és úgy párosítják őket össze, hogy azok felerősítsék egymást. Akárcsak a parfümkészítők, akik pontosan ismerik az egyes összetevők harmóniáját, a kávékeverő mesterek is tudják, hogyan alakíthatnak ki illat- és ízkompozíciókat.

A pörkölésre és persze az őrlésre is hatványozottan figyelnek, de a munkafolyamat vége talán a legfontosabb:

A pörkölés végeztével minden munkafázis szabályozott légtérben történik, hogy a kávé többé ne érintkezhessen az oxigénnel.

Jó, jó, de mennyire gáz már, hogy az a rohadt sok kapszula meg megy a kukába, a Greenpeace meg megőrül. Na épp ezért is alumínium az alapanyag, mert az végtelenül sokszor újrahasznosítható, így nemcsak megőrzi a kávé minőségét és ízét, hanem a nyersanyag- és energiaforrásokat is kíméli.

Persze oké, ettől még nem lett a Nespresso egy Kopi Luwak, de talán egy kicsit jobban értékeled, hogy 110 forintért nem valami maradék porból összesöpört hitvány fekete löttyöt hívsz le, hanem kávét. Minőségi kávét.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Tele van a tököd a munkahelyeddel? Mielőtt kilépsz, ezt azért gondold végig

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés