Annyi kéjgázt eresztettünk a légkörbe, amivel egy szakember sem számolt.

Egy 14 ország 48 kutatóintézete tudósainak részvételével végzett nagyszabású nemzetközi tanulmánya szerint

a növekvő kéjgázkibocsátás veszélyezteti a párizsi klímamegállapodásban megfogalmazott célokat a globális felmelegedés féken tartásáról.

A kéjgáz egy olyan üvegházhatású gáz, amely háromszázszor erősebb, mint a szén-dioxid és több mint 100 éven át megmarad a légkörben.

A kéjgázkibocsátás gyorsabb mértékben nő az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) által készített kibocsátási forgatókönyveknél, és megegyezik az üvegházhatású gázok kibocsátásának azon előrejelzésével, amely elvezethet a globális átlaghőmérséklet 3 Celsius-fok fölötti emelkedéséhez.

A párizsi klímaegyezmény kevesebb mint 2 Celsius-fok, ideális esetben nem több mint 1,5 Celsius-fokban korlátozza a felmelegedést.

A tanulmány szerint a nitrogén-dioxid-kibocsátás 20%-kal nőtt az iparosodás kora előtti időszakhoz képest (az 1750-es 270 ppb-ről 331 ppb-re 2018-ra), a leggyorsabb növekedést pedig az utóbbi 50 évben figyelték meg az emberi tevékenység által előidézett kibocsátás miatt.

A társszerző és az Auburni Egyetem Klíma és Globális Változás Kutatóintézetének igazgatója, Hanqin Tian szerint a légköri kéjgáznövekedést túlnyomó részben a mezőgazdasági tevékenység idézi elő, „és a növekvő kereslet az élelmiszerre, az állatok táplálékára tovább fogja növelni”.

És ha már kéjgáz...

Kéjgázzal szennyezik a környezetüket a pingvinek az Antarktiszon

A pingvineket tanulmányozó kutatók kissé bódult állapotba is kerültek.

(Forrás: The Guardin, MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ennek a lánynak bármikor lövünk egy hárompálcás plüssdelfint a céllövöldében

Mennyit tudsz a 20. század fontos történéseiről? Válaszolj néhány kérdésre, és kiderül

Sydney olyan különleges, hogy elneveznénk róla egy várost

További cikkeink a témában