Az elaprózott hazai cégstruktúrához nehezen átlátható tulajdonosi szerkezet társul, a mintegy 600 ezer magyarországi cég csaknem egymillió tulajdonosa és cégvezetője szövevényes kapcsolati hálót alkot, s a vállalkozások jelentős része kapcsolódik tönkrement, bedöntött vagy adósságot görgető más cégekhez.

Újabb nyomasztó adatot közölt a BCE Nemzeti Cégtár Nonprofit (NCT) Zrt. A minap arról számoltak be, hogy elég egészségtelen és elgondolkodtató arány, hogy a nálunk nyolcszor népesebb Németországban csak hatodannyi cég van, mint Magyarországon. Most pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy a hazai vállalkozások 35 százaléka kötődik valamilyen kiemelt kockázatú céghez, azaz olyan társasághoz, amelyik az átlagosnál sokkal nagyobb valószínűséggel fog csőd vagy felszámolási eljárás alá kerülni, vagy olyanhoz, amelyik már eljárás alatt is van vagy volt. Egy kiemelt kockázatú vállalat fizetésképtelenségi eljárás alá kerülésének valószínűsége több mint ötvenszerese egy jó besorolású cégének.

Mint írják, Magyarországon irreálisan nagy a cégfluktuáció, a cégek alapításkori várható élettartama alig nyolc–kilenc év. Az országos kapcsolati háló bonyolultságát jelzi, hogy több mint 350 ezer magánszemély köthető legalább két céghez, és csaknem nyolcezer magánszemélynek tíznél is több vállalatban van érdekeltsége.

Az sem utal fejlett üzleti kultúrára, hogy a menedzseri és tulajdonosi kör sokszor nem különül el egymástól. A hazai cégekhez aktuálisan kapcsolható magánszemélyek közül 450 ezer tulajdonosi és cégjegyzésre jogosult szerepkört is betölt különböző vállalatokban.

(Forrás: Nemzeti Cégtár, MTI, fotó: Wikimedia)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tíz éve feltöltött egy fürdőszobai szelfit, most 475 ezer követője van

További cikkeink a témában