Öt egyszerű kérdés, amire azt hiszed, tudod a választ, de lehet, hogy tévedsz

Válasz:

Hivatalosan a Földnek egy állandó holdja van, a tőlünk 360-405 ezer kilométerre keringő Hold. Azonban több apró, ideiglenes hold is kering a bolygónk körül, illetve mozog a Földdel azonos pályán és a Földhöz közel, technikailag azonban nem kötöttek a bolygónkhoz és nem is állandó kísérők. Ezek nem természetes holdak, hanem aszteroidák vagy ember által készített műholdak, amelyeket mesterséges holdaknak vagy úgynevezett kvázi-holdaknak nevezünk,

Ilyen például a 2016-ban felfedezett 55-60 méter átmérőjű 2016 HO3 vagy Kamo'oalewa is, amely egy olyan pályán mozog, amely időnként közel kerül a Földhöz, de valójában Nap körüli pályáján van.

Az ominózus égitest soha nem távolodik el a bolygónktól a Föld-Hold távolság százszorosánál jobban (∼38 millió kilométer) és nem kerül hozzánk nagyjából 15 millió kilométernél közelebb sem – mintegy 500 éve van ez így, és nagyjából még 300 évig még ez így is marad.

Megfigyelése nem olyan egyszerű, mivel az év egy bizonyos időszakában mindössze néhány hétig van lehetőség rálátni a pályájára. Ennek ellenére a kutatóknak sikerült megállapítaniuk, hogy az égitest összetétele egyetlen másik, átlagos földközeli aszteroidára sem hasonlít, ellenben a NASA Apollo-misszióiból származó holdkőzetekére. A kutatók szerint mindez azt jelenti, hogy

a Kamo'oalewa valószínűleg a Hold egyik darabja volt, ami egy aszteroida becsapódása után szakadhatott ki állandó kísérőnkből.

(Forrás: National Geographic)

Vissza a cikkhez