A világ nyolc legfélelmetesebb karácsonyi hiedelme

8. Zwarte Piet

Zwarte Piet, azaz Fekete Péter a hollandok egyik karácsonyi alakja, akit először 1850-ben egy Szent Miklós és az ő szolgája című meséskönyvben ábrázolt egy amszterdami tanár. A könyv egyik illusztrációján egy fekete bőrű ember áll az asztalnál ücsörgő Szent Miklós mellett, aki a mese szerint Spanyolországból jött, hogy segítsen a Mikulásnak szétosztani az ajándékokat december 5. estéjén. Péter természetesen nemcsak ajándékokkal érkezik, a rossz gyerekeket ugyanis megbünteti, amit rengeteg, a Mikulásról és a karácsonyról szóló holland gyermekdal őriz, vagyis ez a karakter amolyan Krampusz-lightként működik Hollandiában.

Az 1800-as évek közepén még híre-hamva sem volt a politikai korrektségnek, napjainkban azonban a Zwarte Piet-szimpatizánsoknak igen komoly ellenállással kell szembenézniük. A figura hagyományos megjelenítése ugyanis az arc feketére, illetve az ajkak pirosra mázolásával kezdődik, ami nem túl polkorrekt a fekete lakosságra nézve, már csak azért sem, mert az eredeti meséskönyvben Pétert még mórként emlegették, vagyis nyilvánvalóan egy színes bőrű karakterről van szó, akit ma már nem ízléses az arc összemázolásával megjeleníteni.

A 2010-es években az érzékenyebb hollandok elkezdték hát szépen lassan a háttérbe szorítani ezt a hagyományt, míg a tradícióhoz ragaszkodó honfitársaik azzal érveltek, hogy Péter nem azért fekete, mert fekete, hanem mert kormos, ugyanis a kéményen keresztül megy be a házakba. Így vagy úgy, Zwarte Piet a mai napig megjelenik a Mikulás-napi és karácsonyi ünnepségeken, de már korántsem annyira népszerű, mint húsz éve.

Vissza a cikkhez