4. Válassz az erkélyedhez illő dísz- és haszonnövényeket!
Talán most találkozol először az ültetési terv kifejezéssel. Nem kell hozzá AI, elég egy toll és papír, hogy bejelöld, mit, hova és mivel párosítva ültetnél. Fontos szempont a szezonalitás, és az is, hogy mely növények mivel társíthatók.
A vetőmagok hátoldalán található piktogramok és leírások segítségével könnyen kiválaszthatod az erkélyedre leginkább illő fajokat.
Ha a csomagoláson szereplő további javaslatokat is betartod, akkor szép, életerős palántákat, dísznövényeket nevelhetsz – javasolja a Praktiker szakértője. Ha a magaságyásba többféle zöldséget tervezel, a növények víz- és tápanyagigényének egyeznie kell, és azt is vedd figyelembe, hogy oldalirányba vagy felfelé terjeszkednek-e. A folytonnövő palánták esetében (bab, uborka, lugas paradicsom) karózásra, hálózásra is szükséged lesz.
Az egyre magasabb UV-sugárzás miatt kevés növény bírja a tűző napot, ezért napfényes helyekre érdemesebb mediterrán növényeket, például pálmákat, leandereket ültetni, akár egészen nagy méretűeket is. Ha az erkélyed kicsi és napos, a balkonládákba ültethetsz szúnyogűzőt, bakopát, muskátlit, vagy olyan évelőt, mint a varjúhájfélék.
A növényesítéshez a félárnyékos fekvés ideális, ahol már nemcsak dísz-, de haszonnövényeket is ültethetsz.
Az árnyékos erkélyeken jól érzik magukat az örökzöldek (így a babérsom, a babérmeggy vagy a tiszafa), amelyekből ráadásul széles a választék. A lágyszárúak közül pedig árnyékkedvelő többek között a nebáncsvirág, a fukszia, a léggömbvirág, a szívvirág, valamint a különböző színváltozatokban kapható árnyékliliom is.
Vissza a cikkhez