Akár egy szuperjachton valahol az óceánon, akár egy vitorláson a Balatonon, nincs jobb, mint a nyári hőségben kibontani egy remek pezsgőt vagy bort és a vízen élvezni a jó időt.

Ha azok közé tartozol, akinek a hajózásról csak a felállított pólógallér és a sznobéria jut eszébe, akkor ez nem a te cikked lesz.

Ha viszont szereted, ahogy a hajózás összehozza a társaságot, ahogy belekap a szél a Grossba, és ahogy pukkan a pezsgő a fedélzeten, akkor mutatunk 5 nagyvilági bort, amit a legmenőbb jachtokon is isznak, szerte a Föld nevű bolygón.

Chateau D'Esclans Whispering Angel Rosé 2016

Ha hozzá vagy szokva a tutti-fruttis, néha már émelyítően gyümölcsös magyar rozékhoz, akkor takard le a "Rosé" feliratot, mielőtt a poharadba öntesz ebből a borból. Ugyanis Provence egészen mást tud, mint azt előre sejtenéd: sokszor inkább egy fehérborra tippelnénk, ha nem látnánk a bor színét. A fajták között sem kell a nálunk népszerű cabernet sauvignonra, merlot-ra, vagy kékfrankosra számítani. Ez a bor például grenache, cinsault és rolle házasítása, amelyek egytől-egyig erősen helyi fajtáknak mondhatók. Az első kettő kékszőlő, a rolle fehér - ami szintén befolyásolja a bor karakterét, ez technológiailag nálunk például nem valósulhatna meg, hiszen itthon csak kékszőlőt használhatnak a rozéborok készítéséhez.
Ha szereted analizálni a borokat, most figyelj, mert mi ilyennek látjuk és érezzük: vérnarancs és grapefruit, trópusi gyümölcsök, provence-i fűszerek jönnek az első korttyal.
Ha már a sokadik üvegnél tartatok és nem feledkeztetek meg a kajáról sem, a provence-i rozékhoz egyetek padlizsánt, krém vagy grillezett formában, marha- vagy lazaccarpacciót, zöld fűszerekkel ízesített, grillezett bárányt vagy rizottót.

Ja, és ha egy 2015-ös évjáratot találtál, bontsd ki nyugodtan. Ez ugyanis nem az a fajta egynyári rozé, amit azon melegében meg kell inni, különben oda az élvezeti érték.

Cloudy Bay Sauvignon Blanc 2016

Nyáron sauvignon blanc lázban ég a borszerető világ, az ok pedig egyszerű: nincs még egy ilyen friss, és kirobbanóan gyümölcsös, zamatos fajta. Ráadásul tavaszi szüretből már akár most kóstolhatunk 2017-os borokat, ami külön menőség. A Cloudy Bay hosszú évek óta a legsikeresebb pincészet Új-Zélandon, a nevét pedig egy közeli öbölről kapta, melyet Cook kapitány nevezett el Új-Zéland-i utazásai során. A szőlőbirtokot 1985-ben alapították, ma már része az LVMH (Louis Vuitton-Moët-Hennessy) borbirodalomnak. A világ több, mint 50 országába exportálnak sauvignon blanc-t, ami után érthető, hogy eljut pár szép hajóra is.

Veuve Clicquot Rosé NV Magnum

Szerintünk nincs a Clicquot-nál menőbb pezsgő ma. Nem állítjuk, hogy nincs jobb, vagy zamatosabb - bár erősen ott vannak az élmezőnyben a minőséggel is - de amit a márka mögé tesznek, az valami zseniális.

Csak egy pár példa, hogy milyen csomagolásokban érkezik a pezsgő:

És kettő arról, hogy milyen körítésben:

Na, ha ráadásul egy magnum (azaz 1,5 literes) változattal állítunk be a kikötőbe, garantáltan szert teszünk pár irigyre. Meg pár spontán haverra is, aki legalább egy pohárral kóstolna belőle.

Gaja Barbaresco DOCG 2012

Egy ilyen lista hibás lenne olasz bor nélkül, mikor náluk jobban kevesen tudják, mi az a 'dolce vita'. Persze az olaszok is szívesebben isznak proseccót (az új divat náluk, hogy sok-sok jéggel, és citrommal spékelik meg a pezsgőjüket) a nagy melegben, de a luxushajók borhűtői a hűvösebb estékre komolyabb borokat tartogatnak.
100% nebbiolo nyolc dűlőből, három hétig erjesztve, majd külön barrique-ban egy teljes évig érlelve. Illata és íze is csupa gyümölcs, annak ellenére, hogy nagy és nehéz borról van szó: erdei gyümölcsök, zöldfűszerek, medvecukor, ibolya, fehérbors, kávé és dohány. Az egyik legtekintélyesebb szaklap, a Wine Enthusiast 94 pontra értékelte.

Ha te sem mennél legközelebb üres kézzel a hajós buliba, már tudod, mit válassz, ugye?!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

A Függőleges erdő építésze most buddhista gyűrűkertet tervez

Penny, Penny, Penny!

További cikkeink a témában