José Luis Torrente bő húsz éve köszöntött be az életünkbe. A tökéletes antihőstől bár főként morálisan erősen megkérdőjelezhető húzásokat láthattunk, azért tanulhattunk tőle hasznos dolgokat is: például azt, hogy elvek nélkül mit sem ér az ember, hugyintás előtt ildomos kezet mosni, és az unalmas perceket érdemes elütni valahogy.

A cselesen keresztbe simított haj, a folytonos ceruzabajusz, a mellkasig kigombolt ing velejárója a Torrente-jelenségnek, de még inkább az az outfit, amellyel 1999-ben megismerhettük a szénszálkás rendőrt:

Szürke zakó, sárga mintás ing, Atlético-kitűző

Akár Torrente-féle szentháromságnak is felfoghatnánk, hiszen hősünk közel húsz évet lenyomott ebben a szerkóban. Ez annyira hosszú idő, hogy ezalatt még talán Bartos Cs. István is átöltözött néhányszor, ahhoz meg kétség sem fér, hogy a divattrendek jöttek-mentek, de Torrente szerkója mindet túlélte – lesöpörte őket magáról, mint esős bádogtető a galambszart, majd egyszerűen továbblépett.

A sármos rendőr, aki szolgálatban sosem iszik

Bomberdzseki

A legelső bomberdzseki, az MA1 egy katonai ruhadarab volt, amelyet az amerikaiak fejlesztettek a pilótáknak. Sugárhajtású tempónál ezekre a dzsekikre nem fagyott rá a levegőből, esőből vagy a kilélegzett levegőből származó pára, továbbá áramvonalasabb, keskenyebb kialakításúak is voltak, így könnyebben lehetett bejutni a pilótafülkébe, egyszerűbb volt bennük mozogni.

Sugárhajtású tempónál nem rossz, rendőri bevetésen annál inkább

A külső rétege nejlonból készült, és főként zöldes terepszínben gyártották a jó álcázhatóság miatt. Aztán a nagy gyártók felismerték a benne rejlő lehetőségeket, a jó szél- és esőálló dzsekikkel egész Amerikát elárasztották a kilencvenes években, és még ma is találni belőle szinte minden márkaboltban. És bár a bomberdzsekinek vitathatatlanul vannak előnyei, azt gyorsan szögezzük le, hogy

nem férfias, nem spanyol, és egy rendőri bevetésre tökéletesen alkalmatlan.

Egy ilyenben azonnal kiszimatolják, hogy zsaru vagy, a fénylő anyag miatt az éjszakai menekülés és rejtőzködés is sokkal neccesebb. És végül: ki folyamodhatna extra borravalóhoz, ha ilyen slamposan toppan be munka előtt néhány kisasszonyhoz?

2001: Torrente 2

Bocsánat, vannak magánál kisasszonyok?

Hősünk mindenét elveszítette szerencsejátékon, majd viszonzatlan szerelembe is esett. És hogy igazán fájjon a feje, megismerhette igazi apját, majd megtudta, hogy nemcsak kedvenc vendéglátó egységeinek tisztes alkalmazottai, hanem az anyja is egy nagy kurva volt. Ebben az időszakban történt, hogy a kamionossapkák betörtek az életünkbe, és még a nőknek is kijutott belőlük jócskán.

A legmenőbbek a Von Dutch-darabok voltak, amelyek Gwen Stefani, Justin Timberlake, Jay-Z, Dennis Rodan fején is ott díszelegtek, nem úgy Torrentén.

Mert bár amikor a szív és az elme egyszerre szenved, az ember könnyen összezavarodik, ennek ellenére a jó öreg José Luis köszönte szépen, de nem kért a trendből. Pedig egy kamionossapkával – már csak a szóvicc kedvéért is – igazán tiszteleghetett volna szeretett anyja előtt. De ő továbbra sem fedte el cselesen keresztbe simított hajkoronáját, hiszen így azonnal odalett volna egyik fő szexepilje.

Celebek, akik behódoltak a kamionsapkás őrületnek

Hitt önmagában, és kitartott az öltözködési etikett aranyregulája mellett: takard el a gyengeségeid, és emeld ki az erősségeid! De ha nincs takargatnivalód, akkor jobb, ha egyszerűen önmagad adod.

Főleg, ha már bevált néhányszor. Amúgy a bomberdzsekikkel ellentétben a Von Dutch erős hullámvölgybe került az évtized végére, bár az utóbbi években voltak arra is törekvések, hogy visszahozzák a tetszhalál állapotából a kaliforniai brandet, amely többek között cipőket, pólókat és kiegészítőket is gyárt.

Ha így nézel ki, nem vesznek komolyan

Persze, a Von Dutch-cuccok valahol menőnek tekinthetők, de őszintén, egy befolyásos ember, aki kinőtte a tinédzserkort, és akinek van respektje, az nem jár ilyen göncökben. Főleg, ha a marbellai küldetés a tét. Az öltöny ugyanis a férfidivat non plus ultrája – előkelő, stílusos és kortalan, akinek megfelelő az önértékelése, ennél nem adja lejjebb.

2005: Torrente 3

A harmadik részben történt valami: hősünk inget cserélt. Talán az, hogy az előző részben elveszítette az apját, gajra verte a lelkét, de talán csak ennyi idő alatt simán elkopott. Noha az is köztudott, hogy amikor gödörbe kerülünk, egy új frizura, egy új ruhadarab vagy az életmódváltás is segíthet. Torrente is hasonlóan tett: formába hozta magát, rendesen leszálkásított, klasszikus ingét pedig egy minimalistább darabra cserélte. Nem csoda, hogy a testület ismét bízni kezdett benne. Bár azért olyan nagy váltás nem történt:

a halványarany alap maradt, a tekintélyt parancsoló gallérok is, de a nagy narancsvörös levestészták ezúttal apró négyzetekre cserélődtek, amelyek fekete-fehérben villognak hősünk tisztára vasalt szerkóján.

Alapszabály: sose nyúlj Torrente hamutartójához, és ne mosd el a nagyika tejforralóját

Vitathatatlanul elegáns húzás egy olyan korban, amikor az ízléstelen Ugg csizmák kiszabadultak az óceániai palackból, és leigázták a világot. Az ausztrál tengerparton a szörfösök még kiaknázhatták a benne rejlő lehetőségeket, hiszen nem ázott be, kényelmes volt, és melegen tartotta a lábukat. A kétezres évekre azonban az emberek az utcán is hordani kezdték, hétköznapi ruhákkal kombinálták, és a lazaság trehányság egyik fokmérője lett.

Az Ugg sajnos még nem akar kipusztulni

És mi az, amit egy bűnüldöző szerv nem engedhet meg magának: hogy trehánynak tűnjön, és töketlennek.

Mert aki trehány, az nem profi, ha meg nincsenek tökeid, akkor nem vesznek komolyan.

Utóbbi pedig nem árt, főleg, ha egy egész seregnyi embert koordinálsz, akik előtt jól kiérdemelt presztízsed van. Továbbá egy ilyen csizma alkalmatlan az extrém helyzetekre: mászás, ugrás esetében könnyen beakad, vagy kibicsaklik benne a lábad. Avagy másképpen fogalmazva: még arra sem jó, hogy rendesen megbaszódj benne.

Ilyen cipőben már meg lehet rendesen baszódni

Az Ugg egy kiköpött Frankenstein szörnye: na nemcsak azért, mert gányronda, hanem mert él és élni akar. Ugyanis az UGG kiállta a trendek hőbörgő viharjait, még ma is közkedvelt darabnak számít, pedig ezeknek a nevében is benne van az, hogy csúnya – ugly -> ugg –, ez olyan, mintha a szar nemcsak büdös lenne, de olyan névvel is illetnék, amely már a verbális képzettársítás előtt is arra utalt volna, hogy irtó büdös.

2011: Torrente 4

Spanyolországban nem szeretik a jó rendőröket, így José Luist sittre vágják. Így elbánni egy köztiszteletben álló emberrel nagyon aljas dolog, az okozott szégyen és erkölcsi kár ugyanakkor nyomába sem ér annak, mint amikor megtudod, hogy a nemrég megismert fiad Real Madrid-szurkoló. A börtön amúgy kemény világ, amely még a legszilárdabb jellemeket is megtöri.

Szerencsére Torrente a régi iskola neveltje, akinek etikai elvei nagyon szigorúak, olyan alapelvek, amelyek az életét irányítják – így ő ekkor is hű maradt értékrendjéhez és autentikus megjelenéséhez. Torrente megszervezi minden idők egyik legkomolyabb futballmeccsét, amelyen a pályára viszi kedvenc taktikai felállását – 4–4–5 két becsali oldalvéddel és csatárral –, de közben mi történik a divatvilágban?

Megjelennek a neonszínek és a skinny jeans.

Sőt, 2011 nyarán a kilencvenes évek brit stílusszettjei is visszaköszönnek: fényes rövidnadrágok, maja- és aztékmintás ingek, és mindenféle gagyi cucc, amit csak el tudsz képzelni. A skinny farmer egyébként is a világ egyik legidiótább találmánya. Egyrészt otromba, másrészt fölöslegesen zsibbasztja a csomagot.

Egy börtönben például azonnali célpont vagy, ha ilyenben lófrálsz, hitvesi látogatás során pedig extra időt buksz azzal, mire valahogy lehámozod magadról.

Egy ilyen helyzetben a skinny jeans halmozottan hátrány

Szerencsére a skinny jeans divatszinten elpatkolt a világból, azonban senki sem fogja gyászolni őt. Még néhány év, és remélhetőleg a golyószorító nadrágok az áruházakból is kikopnak majd.

2014: Torrente 5

Torrente világéletében a jogot és a törvényt szolgálta. Az igazságért küzdött egyenes derékkal és örökké becsülettel, miközben végig nemzete boldogulását tartotta maga előtt, ám ugye ennek ellenére aljasul bebörtönözték. Amikor pedig kiszabadul, mit lát?

Katalónia függetlenné vált, El Fary szobrát meggyalázták, a Vicente Calderónt pedig lerombolták.

Amikor szembesülsz a nemzetedet sújtó erkölcsi fertővel

Apokaliptikus hangulat dúl a levegőben, a dekadencia és az értékválság mindent beborít. Borzalmas dolog lehet látni ezt a rothadást, ezt a morális ínséget, azt, hogy a nemzeted erkölcsi fertőbe süllyed. Szinte biztosak vagyunk benne, hogy ez a szubkultúra termelte ki magából az amúgy gyanúsan spanyolos hangzású Scumbrót, azt az alakot, aki hord mindent mindenneltesz a ruhák méretére, na meg a darabok, színek és textúrák közötti egyensúlyra, harmóniára.

Néha úgy néz ki, mint egy telehányt festővászon; hippi, kosaras, második világháborús és Kim Dzsongun-os elemeket kever giccses luxusdarabokkal, elnyűtt zoknival és világító túrabakanccsal.

Nézz ki flepnisnek, de legalább egy vagyonért

Persze ezeket a göncöket egy vagyonért szerzi be, így adhatja át magát a Scumbro-életérzésnek. Ő a divat Bartosa, csak túlgazdagodott, vadkapitalista, hamis kiadásban, amikor a templomfal- és biciklievésre már százezreket költ az ember a város legelőkelőbb helyén, csak úgy, mert megteheti.

És Torrente? Bár átállt a sötét oldalra és törvényen kívüli lett, méltóságán nem esett csorba, így továbbra is baszott rá az egészre.

Egyébként is, egy ilyen göncben nem lehet kirámolni egy kaszinót, hiszen feltűnőbb jelenség leszel, mint egy leérettségizett valóvilág-hős. Továbbá van az egésznek némi filozófiai vonulata is: az az ember, aki nem törekszik a megjelenésében is a harmóniára és az egyensúlyra, az belül sincs összhangban önmagával. Márpedig Torrente maga a megtestesült összhang, az hét szentség.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Hamarosan szó szerint beérhet az ehető Budapest koncepció

Vajon ki a nap csaja Lady Gaga születésnapján?

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés