Az ember egy városépítő állat – mondta Oswald Spengler, ennek alátámasztására pedig összeszedtük az emberi faj legnagyobb vállalkozásai közül tízet.

  1. 10 / 10

    Palm Islands, Dubaj

    Közel 210 millió köbméter homokot, mészkövet és sziklát használtak fel az Egyesült Arab Emirátusokban található Palm Islands építésekor. Ennyi anyag elég lenne egy akkora fal megépítéséhez, amely háromszor körbeérné a Földet. A 2008-ban befejezett, megalomán vállalkozás nem váltotta be a hozzá fűzött üzleti reményeket, ennek ellenére ez az egyik legnagyobb és legköltségesebb ingatlanfejlesztés a modern történelemben.

  2. 9 / 10

    Aqueduct, Spanyolország

    44 dupla és 79 szimpla boltívből áll az egyik legjobb állapotban lévő, Ibériai-félszigeten található ókori épület, amely Traianus császár uralkodása alatt húztak fel a Frío folyó felett, Segovia város közelében. A híd 24 ezer gránittömbből áll, amelyeket malter vagy más rögzítő anyag felhasználása nélkül passzintottak össze. A kivitelező vállalat 50-ben adta át a megrendelőnek, a római birodalomnak a csatornarendszert.

  3. 8 / 10

    A kínai nagy fal, Kína

    A 8850 km hosszú fal építése kissé elhúzódott, ugyanis kétszáz évig tartott, bár igazából sosem fejezték be. Azóta a történelem bebizonyította, hogy a falak nem állhatnak a haladás útjába, igaz, vannak még kissé elmaradott országok, ahol ezt a XXI. században sem sikerült felismerni. A nagy fal építése időszámításunk előtt 475-ben kezdődött – mégpedig azért, hogy megvédje a mennyei birodalmat a betörő hunoktól –, és Krisztus előtt 204-ben adták át. 1368 és 1644 között renoválták, és hozzácsaptak pár erődöt és ágyúkkal ellátott őrtornyot.

  4. 7 / 10

    Tádzs Mahal, India

    A kínai nagy falnál sokkal gyorsabban, alig húsz év alatt épült meg a Tádzs Mahal, igaz, jóval kisebb építkezésről beszélünk. 1653-ban vehette át Shah Jahan muhgal uralkodó, aki szülés közben elhunyt feleségének emeltette síremlékül a fehér márvány és tucatnyi drágakő és féldrágakő felhasználásával megalkotott építészeti remekművet.

  5. 6 / 10

    Transzszibériai vasút, Ázsia

    8850 km hosszú, azaz kínai nagy fal méretű az 1904-ben átadott transzszibériai vasút, amely a cári Oroszország legnagyobb építkezése volt. A Moszkvát és a távol-keletet összekötő vonal 87 várost érint, 16 nagy folyót és nyolc időzónát szel át. A durva terepen zajló építkezés tíz évig tartott, és mintegy 90 ezer munkás vett részt benne.

  6. 5 / 10

    Akashi Kaikyo híd, Japán

    Kobét köti össze az Awaji-szigeten fekvő Iwayával az 1998-ban átadott gigantikus híd. Tíz év alatt épült meg kétmillió munkás közreműködésével. Ez a világ legnagyobb egynyílású hídja, amelynek hossza 1991 méter.

  7. 4 / 10

    Yukon vasútvonal, Kanada

    A klondike-i aranyláz idején épült meg a vonal, amelyet főként angol befektetők pénzeltek. Mindössze 26 hónap alatt elkészült, ami hihetetlenül rövid idő ahhoz képest, hogy milyen gyilkos terepen kellett lefektetni a síneket. 32 kilométeres táv alatt a szint majdnem 300 métert emelkedik, ráadásul rengeteg a szikla, így nem meglepő, hogy 450 tonnányi dinamitot is felhasználtak az építés során. A vonalon még ma is futnak ősrégi (és természetesen felújított) szerelvények, némelyik 1881-ben állt fogalomba.

  8. 3 / 10

    Sky Tree, Japán

    Japánban magas épületet építeni a rendszeres földrengések miatt kockázatos dolog, ennek ellenére a tokiói Sky Tree nem kevesebb mint 634 méternyire nyúlik az égbe. A felhőkarcoló kialakítása különleges, ugyanis a gerincét alkotó betontömb teljesen független az acélszerkezettől. Érdekes, hogy a kivitelező cég áll az űrbe vezető, közel 100 kilométeres hosszúságúra tervezett lift mögött. Ha az elkészül, tuti helyet kap a listánkon.

  9. 2 / 10

    Nemzetközi űrállomás, világűr

    Tizenöt nemzet és százezer ember vett részt a százmillió dolláros építkezésben. Ez az első komoly konstrukció, amelyet az ember saját bolygóján kívül, 354 kilométernyire a földfelszíntől hozott létre. A nemzetközi űrállomás (ISS) folyamatosan épül, a tervek szerint például nemsokára egy felfújható hálószobát is hozzábiggyesztenek.

  10. 1 / 10

    Teotihuacan, Mexikó

    A hely, ahol az emberek istenekké váltak. Nagyjából így lehet lefordítani Teotihuacan nevét, ami kétségtelen költői választás egy ilyen jellegű városnak. A Kolumbusz előtti Amerika legnagyobb, közel 20 négyzetkilométeren elterülő metropolisa volt, melynek legkülönlegesebb építménye a Krisztus előtt 100-ban épült Nap piramisa nevet viselte. 224 méteres magasságával ez a világ harmadik legmagasabb piramisa.

    (Fotók: darwin, flipnomadFriar's BalsamAaverageJoeEugeniusD80Creativity+ Timothy K Hamilton, y ykanazawa1999, babalot)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Az art déco stílusú budai erőmű, ahol az egész Csernobil sorozatot leforgathatták volna

Idegenvezetés a szexmunkások kirakatainál? Városnézés spanglival a kezedben? Lesz egy kis gond

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés