A medvék szerepe sokkal fontosabb annál, mint hogy egy sűrű erdőben jól néznek ki, ökológiai szempontból is lényeges a jelenlétük. Te pedig otthonról is segíthetsz nekik.

A medve nem játék – tartja a megannyi találó erdélyi szólás egyike, és látva a medve hatalmas karomnyomait egy-egy fa törzsén, erről könnyen meggyőzhetők vagyunk. Tisztelni kell őket, de félni nem kell tőlük: nappal, csoportban közlekedő embereket nem támadnak meg, és nincs nagy esély, hogy meglepjük őket, mert a szó szoros értelmében hamar kiszagolnak minket, és odébbállnak.

Rekorder

A barnamedve rekorder: ő Európa legnagyobb termetű ragadozója, a hímek tömege elérheti a nyolc–kilencszáz kilót is. Bár alapvetően húsevő (szarvast, őzet, pockot, csigát, rovarlárvát is szívesen fogyaszt – látod, az ember nincs az étlapon), gyökereket, füvet is eszik, meg persze málnát, ha olyan szerencséje van, hogy talál.

Alapvetően fontos a jelenlétük az erdők természetes életközösségeinek egészséges működéséhez: a farkasokkal, hiúzokkal együtt a medvék is selejtezik a növényevő vadat, ezáltal megakadályozzák a járványok terjedését, és segítenek egészségesen tartani a patásokat. Ha nincs elég nagyragadozó, akkor a növényevők elszaporodnak, minden fiatal facsemetét megrágnak, és végül az erdő már nem lesz képes magától felújulni.

Európa nagy részéről kipusztították a medvéket a vadászatok során, de a hegyvidékeken, különösen a Kárpátokban és a Balkán-félszigeten, a természetesebb erdőkben máig fennmaradtak. Megőrzésük tehát kulcsfontosságú, ugyanakkor jelentős kihívást is jelent. Ahogy ugyanis terjeszkednek a települések, megjelennek a hétvégi házak, sűrűsödik az úthálózat, úgy csökken a medvék élettere, közben pedig csábítja őket a lakott területek táplálékbősége. A falvakban, külvárosokban felbukkanó medvék sorsa általában az, hogy az emberek megijednek tőlük, majd hívnak valakit, aki kilövi őket. Hasonlóan rossz eset, amikor az egybefüggő erdőterületeket autópályákkal, új létesítményekkel szétdarabolják, ezért a medvék nem tudnak közlekedni megszokott vadászterületeiken.

WWF a medvékért

A WWF szemléletformáló kampányt folytat a medvék védelme, élőhelyeik megőrzése érdekében, elsősorban az erdélyi területeken. Négy medve kapott speciális nyakörvet, így nyomon tudják követni a legfontosabb vándorlási útvonalaikat – elsősorban Románia és Ukrajna között –, így a természetvédők megismerhetik, melyek azok az ún. ökológiai folyosók, amelyeket a medvék a vadászterületeik bejárásakor használnak. Ezeket a területeket feltétlenül érintetlenül kell hagyni, vagy a fejlesztésekkor olyan felüljárókat, alagutakat kell építeni, amelyek továbbra is biztosítják a medvék szabad közlekedését.

Fogadj örökbe egy medvét!

De mit tehetsz azonkívül, hogy nem építesz autópályát egy sűrű erdő közepére? Fogadj örökbe egy medvét! A WWF-nek nyújtott segítségért cserébe az örökbefogadói csomagban kapsz egy élethű (kicsinyített) plüss barnamedvét, egy egyéves WWF Magazin-előfizetést, és egy névre szóló oklevelet, ami a saját nevedre szólóan férfias dísze lehet az irodádnak vagy a szobádnak, vagy kedves, hasznos, és nem sablonos ajándék lehet akár a barátnődnek is.

(x)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Brutális látvány a hatalmas, elhagyatott Csepeli Erőmű

További cikkeink a témában