Nem kérdés, kicsoda az utóbbi évek legrosszabb blockbuster-rendezője. Újra lecsapott, és nem okozott csalódást azzal, hogy újra csalódást okozott.

McG (Terminátor: Megváltás, Kémes hármas, Charlie angyalai: Teljes gázzal) tényleg sokat dolgozik azért, hogy előbb-utóbb a plakátra se írják ki a nevét, akkora szitokszó lett a filmiparban, amilyen legutóbb talán csak Uwe Boll volt, de a német félistennel ellentétben McG-nek komoly összegeket pakolnak a zsebébe, hogy filmeket készítsen. És kapja is a projekteket rendben, legutóbb a Kémes hármas-sal érte el azt, amit csak nagyon ritkán sikerül egy filmesnek elérnie nálam: majdnem kisétáltam a teremből, és ez bizony most is majdnem összejött neki.

A rendező azt a Kevin Costnert szerezte (vagy kapta) meg a főszerepre, akire nagyon ráférne már néhány igazán jó meló, a 2007-es, príma Mr.Brooks óta szerepelt ugyan sikerre ítélt filmekben (Jack Ryan: Árnyékügynök, Az acélember), csak éppen normális karaktereket nem kapott, akikkel eljátszadozhatott volna. A 3 nap a halálig sem fordítja vissza a legnagyobbak közé, és ez most sem rajta múlik.

McG ugyanis olyan rendezési poklot mutat, amire nincs magyarázat, halvány fogalma sincs, hogyan kellene belőnie a film arányait, ezért egy rakás drámát némi akcióval fűszerez, belekever vígjátéki elemeket is a biztonság kedvéért, az egésznek pedig itt-ott ad némi képregényfilmes ízt. A baj az, hogy sem akciófilmmé, sem drámává, sem vígjátékká nem áll össze az egész. Ehhez vastagon asszisztál Luc Besson szanaszét hulló, csapongó sztorija, ami mintha legalább négy embertől származna, és utólag fércelték volna össze valamiféle kellemetlen egésszé.

A történet egy ügynökről szól, akiről egy balul sikerült akció után kiderül, rákbeteg, és maximum három hónapja van hátra. Éppen ezért úgy dönt, itt lenne az ideje többet foglalkozni lányával, valamint a tőle régen elhidegült feleségével, akik Párizsban élnek. Mondtam már, hogy Párizsban valóban minden ablakból látszik az Eiffel-torony? Vagy legalábbis annak egy digitális másolata…

Szóval ez a szerencsétlen, visszavonult CIA-ügynök elindul a bagettek és a sanzonok földjére, hogy Edit Piaf-dalokra búsuljon, de megtalálja őt egy ügynöknő, aki munkát ajánl neki, ráadásul nem két fillérért: a magát Vivinek nevező CIA-femme fatale (Amber Heard) egy kísérleti rákgyógyszert ad cserébe az egyik nagyon gonosz főgenya kiiktatásáért. Ethan újra szolgálatba helyezi magát, hogy túlélje a karácsonyt.

A probléma a következő: miközben egy teljesen jellegtelen nyomozás folyik, McG nem tud mit kezdeni az apa-lány vonallal, de az apa-Vivi vonallal sem, sőt, utóbbival annyira nem képes ésszerűen bánni, hogy a CIA-ügynöknőt a film elején még valódi, visszafogott, smink nélküli ügynökként, majd pár perccel később már hol szőke, hol barna, erősen festett, szinte képregényes végzet asszonyaként mutatja. Attól pedig a közel akarok kerülni a lányomhoz, ezért megmutatom, hogy a CIA-ügynök is csak ember-vonulat nem lesz emberközelibb, hogy a különböző kínzások közben szinte minden esetben flottul felhívja őt a lánya, aki előtt titkolózni kell. Ötödször már nem annyira vicces a telefonból megszólaló Icona Pop-track. Igazából már harmadszorra sem volt az.

De ha ez még nem elég, a film végi akciójelenet felteszi az i-re a pontot, aki addig még reményt látott, az is bedobja a gyeplőt, a teljesen irreleváns partin történő lövöldözés közbe bevágott, teljesen irreleváns romantikus jelenet ugyanis végleg azt mutatja, itt bizony az új évszázad Ed Woodjai készítettek filmet, ami mérsékelten szórakoztat, nem gondolkodtat el, és nem is kapcsol ki, de azt eléri, hogy megsajnáld Kevin Costnert, aki szépen teszi a dolgát az izmos, 113 perces játékidő alatt. De csak nem hagy nyugodni a gondolat, hogy vajon Liam Neesont is megkeresték-e ezzel a szereppel. Valószínűleg igen. Costnernek a jövőben sok szépet és jót, magunknak pedig McG-mentes időszakot kívánok!

3/10

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

A Sony húsvéti ajándéka egy ingyenesen megnézhető Pókverzum-rövidfilm

Már itt is van a Szegény párák rendezője új filmjének első kedvcsinálója

További cikkeink a témában