Kapsz most mellé 31 másik címet is. Igaz, csak a tévén játszhatod őket, de a Capcom Arcade Stadium így is játéktermi élményt nyújt. Csak az üzletpolitikája kérdőjelezhető meg.

A Capcom nagyon ügyesen kitalálta, hogyan adhatja el a régi játéktermi játékait újra úgy, hogy igazából valami teljesen mást nyújtson, mint egy mezei retrógyűjtemény. A Capcom Arcade Stadium ugyanis konkrétan játékteremmé alakítja a tévédet, már ha lehet ilyen hülyeséget mondani. Olyan, mintha bepottyantana egy japán arcade mennyországba, ahol csak a belépésért kell fizetned. Mondjuk akkor elég sokat, de isten bizony megéri.

Szóval miben is más ez, mint egy átlag kiadói játékgyűjtemény? Amikor a játék elején felsejlik a RE Engine logója, akkor sejted, hogy van itt valami huncutság, és tényleg van is, a RE Engine-nel ugyanis lemodelleztek játéktermi automatákat, amelyeken a Capcom régi címei futnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 100%-os élethűséggel azt látod a tévéden, hogy egy kabinet előtt állsz, látod a gombokat, a szerkezet falait, a képernyőt, de persze nem tudod magadba szívni a terem hangulatát teljesen, csak majdnem.

 

A Capcom Arcade Stadium nagy mutatványa az, hogy tényleg olyan érzés, mintha meglenne otthon 32 régi Capcom-cím egy játékteremmé átalakított szobában, ami vágyálom csupán, ráadásul valahogy Japánban sem járunk túl sűrűn, hogy beledobáljuk a százjeneseket, de így megtehetjük, még ha virtuálisan is.

Ez tulajdonképpen egy játékterem-szimulátor 32 címmel. Már ha kifizeted azt a 32 címet. De erről majd később. Annyira jó szimuláció, hogy látod, ahogy a melletted lévő gépeken fut a többi cím, be kell dobnod egy érmét ahhoz, hogy elindulhasson a játék, szinte még azt is hallod, ahogy a haverod balról szidja a Street Fighter II-t, mert már megint nem sikerült megverni Ryut. Ez bizony grafikailag és hangulatilag is tökéletes szimuláció, és ez még csak a körítés. De itt a körítés legalább annyira fontos, mint maguk a játékok. Amik viszont nincsenek ingyen.

És itt jön a feketeleves. A Capcom Arcade Stadium ugyanis önmagában egy ingyenes keretprogram, amihez ilyen-olyan csomagokban vásárolhatjuk meg a játékokat. Ez pedig kissé beleköthető üzletpolitika, pláne azt tekintve, hogy a játékok nem éppen fillérekért vehetőek meg. Vagy kifizetjük az egész csomagért a nagyjából 14.000 Ft-os összeget, vagy három külön pakkban juthatunk hozzájuk, amelyek közül az első a ’84-’88, a második a ’89-’92, a harmadik pedig a ’92-’01 közötti időszakok arcade-játékait tartalmazzák, mármint a Capcom-közelieket, és sajnos úgy, ahogy a Capcom Beat ’Em Up Bundle-ben, itt is akadnak iszonyúan fájó hiányosságok, pláne ennyi pénzért.

Mert lehet, hogy itt a Final Fight, a Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting, a Bionic Commando, a Dynasty Wars, a Captain Commando, a Ghosts ’n Goblins, az 1942 és ami a legjobb, a Commando is, de hol vannak a mindig lemaradó The Punisherek és Caddilacs and Dinosaursok? Ha valamikor, hát egy ilyen kiadásnál jelen kellene lenniük, de félő, hogy jelen lesznek, csak majd fizetős formában.

Mert már most is lehet külön vásárolni játékot, a Ghosts ’n Goblins megvehető 699 Ft-ért az ingyenesen letölthető Arcade Stadiumhoz, amiben egyébként egy ingyenes játék azért akad, az 1943 – The Battle of Midway fizetés nélkül játszható, de ez az üzletpolitika akkor is több, mint aggasztó. Ha már most elég drágán lehet hozzájutni a teljes pakkhoz, ami máris kiborítja az embereket, majd kiderül, hogy ez még közel sem teljes, mivel az igazán nagy közönségkedvenceket csak később adják a pakkhoz letölthető tartalomként, lehet, hogy én is vasvillát ragadok.

Már csak azért is, mert itt olyan címekről van szó, amikből nem kellene üzletet csinálni. 700 Ft-okról beszélünk, nem súlyos tízezrekről. Annyira nagy gond lett volna odatenni azt a Cadillacs and Dinosaurst és barátait egyből? Nem lett volna baj, senki sem haragudott volna. A Capcom már bejelentette, hogy jönnek még tartalmak, de ki tudja, mikor.

De nézzük azt, ami most van. A helyzet így sem rossz, hiszen rengeteg vagy éppen a szívének kedves kevesebb, de erős tartalmat kap az ember a pénzéért, attól függően, milyen játékokkal akar játszani. Talán jóval szerencsésebb lett volna, ha nem csak csomagokat, hanem külön játékokat is meg lehetett volna vásárolni, de nem lehet. Azt viszont meg kell hagyni, hogy a Final Fighttal sokkal jobb itt játszani, mint a Beat ’Em Up Bundle-ben, főleg, ha régen is játékteremben ütötted Axl-t.

A Capcom Arcade Stadium konkrétan tökéletes játéktermi élményt ad, ami fura üzleti modellel társul, de ha megér neked ez az egész 14 000-et (és plusz 350 Ft-ot a sérthetetlenség), és hajlandó leszel még később is költeni rá pár ezrest, akkor komoly élmény vár rád PS4-en, Xboxon, PC-n és Switch-en is. A legeslegjobb az lenne, ha még VR-támogatást is kapna, de hát ne legyünk telhetetlenek.

A player szerint

  • Tényleg olyan, mintha játékteremben lennél
  • Remek klasszikus játékok, borzasztó üzleti modellben árulva
  • A hangulat és a megvalósítás viszont mindent visz
Player-méter
8
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

A Metallica frontemberének középső ujját egy olyan tetkó díszíti, amit Lemmy Kilmister hamvaival kevert tintával varrtak

További cikkeink a témában