Lehet, hogy most nagyot fogsz nézni, de állítólag a balesetek hatvan százaléka otthon történik. Ez a szám pedig valószínűleg még magasabb az idős emberek körében: közel 700 000, 65 évnél idősebb ember él egyedül Magyarországon, ami azt jelenti, hogy ennél jóval több rokon is akad, aki retteg tőle, hogy baleset éri az idősebb családtagot. A biztonságérzet azonban növelhető, ha több kisebb, de hasznos változtatást végzel el egyedül élő idős rokonod otthonában.

Függetlenül attól, hogy az időskorú ember saját döntése, hogy egyedül szeretne élni, vagy ez egy adott helyzet, de az tuti, hogy mindenképpen hatással van a családtagok életére, ha máshogy nem is, úgy biztosan, hogy rengeteget aggódsz értük. Úgyhogy mutatunk néhány hasznos tippet, hogyan teheted idős szeretted napjait kényelmesebbé, háztartását pedig biztonságosabbá úgy, hogy nem vagy minden nap ott.

Bejárat és folyosó

A lakás bejárata egy idős, egyedülálló ember egyik legfontosabb kapcsolata a külvilággal: itt nyit ajtót a vendégeknek vagy a postásnak, itt cipeli át a finomságokkal sűrűn megrakott banyatankot, hogyha vasárnap jöttök, főzzön nektek valami istenit és itt tipeg át akkor is, mikor orvoshoz megy vagy épp cudar időben hazaér. Ezért evidens, hogy a bejáratnak biztonságosnak és kényelmesnek kell lennie, függetlenül az időjárástól vagy napszakoktól.
Ennek egyik fontos eleme, hogy a házhoz vezető úton lehetőség szerint ne legyenek lépcsők, vagy olyan díszítőelemek, amelyek veszélyt jelenthetnek, például virágtartók, kaspók, felgyűrődő szőnyegek, dülöngélő esernyőtartó. A nehezen közlekedő vagy kerekesszékkel élő emberek számára megfontolandó, hogy elhelyezz pár könnyen telepíthető rámpát.

Érdemes figyelned arra is, hogy a házban, a bejáratnál és a szobák között se legyen magas küszöb, amelyben könnyen megbotolhatnak az idősebbek, valamint ha van szőnyeg az előtérben, akkor azt biztosítsd számára alulról valamilyen csúszásgátló korongos vagy tépőzáras megoldással. Plusz tipp: az előszobában mindenképp legyen megfelelően fényes a világítás, hogy az idős rokon jól lássa a teret és ne botoljon el semmiben, mikor mondjuk fáradtan hazaér – és legyen ott a keze ügyében egy csúszásmentes talpú papucs is, amibe azonnal átbújhat.

Fürdőszoba

A kisebb változtatásoktól (mint például a régi fürdőszobai szőnyeg csúszásmentes szőnyegre cserélése) az olyan nagyobb átépítésekig, mint például a fürdőszoba mosdójának lejjebb helyezése, meg kell találnod az optimális megoldást a maximális biztonság és a kényelem biztosítására, mivel a fürdőszoba az egyik leggyakrabban használt (és talán egy idős ember számára legveszélyesebb) hely a házban. Néhány megfontolandó ötlet:

  • Ha lehetséges, építs be kád helyett zuhanyzót, hozzá rögzített és állítható magasságú kézi zuhanyfejjel
  • Helyezd lejjebb a fürdőszobai mosdókagylót, ha túl magasan van
  • Lehetőleg minden felesleges dolgot távolíts el a földről, amiben megbotolhat
  • Szerelj fel emelt WC-ülőkét
  • Rögzíts ezekben a helyiségekben kapaszkodókat

Konyha

Ha az idős rokonod szeret főzni és sok időt tölt a konyhában, de már nehezen hajol vagy nehezen ér el magasan található dolgokat, érdemes megfontolnod itt is néhány módosítást. Például ezeket:

  • A nem használt bútorok (székek, kisasztal) eltávolítása, hogy nagyobb tér legyen
  • A munkalapok magasságának változtatása
  • Emelt magasságú mosogatógép elhelyezése
  • Konyhapult pratikusabb kialakítása (magasan lévő dolgokat tedd számára mellmagasságban elérhetővé és a gyakran használt eszközöket/élelmiszereket/fűszereket is helyezd közel hozzá)

Fény, fény, fény

Az otthoni balesetek kockázata megfelelő világítás kialakításával is jelentősen csökkenthető. Érdemes a lehető legtöbb világítótestet felszerelni, még akkor is, ha szükségtelennek tűnik, mert a kellő mennyiségű, természetes tónusú világítás nemcsak a biztonságot javítja, de segíti az idős emberek tér- és időérzékelését is.

Kert

Ha szeretett rokonod virág- vagy zöldségkertet gondoz a hátsó udvarban, érdemes fontolóra venni, hogy megemeld az ágyásokat (amennyiben lehetséges persze). Az ágyások magasságának módosításával kisebb az esély a visszatérő hátfájdalomra és a derékbecsípődésre, amit a gyakori hajlongás okozhat.

Mobil, ami összeköt

Mindenképp hasznos, ha egy mobil mindig idős rokonod közelében van. Ha például délután lepihen, kérd meg, hogy a mobilját is helyezze mindig az ágya mellé, hogy vészhelyzet esetén kéznél legyen – igazából persze az a legjobb, ha mindig ott van a zsebében. Még nagyobb biztonságot adhat egy SOS-asszisztens gombbal rendelkező telefon, amin egy adott gombot megnyomva a néni vagy bácsi hanghívással vagy egy előre rögzített üzenettel azonnal kapcsolatba léphet veled, mint családtaggal vagy akár a mentőszolgálattal is.

Szóval többnyire pár elővigyázatossági apróságról van szó – de lehet, hogy pont ezek a kis nüanszok fognak megakadályozni egy balesetet!

(Via: Doro)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Nézd meg az anyját, vedd el a lányát? Gracie édesanyja Penthouse-modell volt…

Tudományos eredmények mozdítják előre az ártalomcsökkentést

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés