A FIFA meghosszabbította az Aranylabda-szavazást, mert kevés voks futott be. Épp a pótselejtezők közben, amikor is remekelt az egyik esélyes. No de mégis mi alapján adják oda a díjat?

Furcsa dolog ez az FIFA-Aranylabda, és maga a szavazás is. Eleve van egy csomó idióta, aki nyomja a saját vagy a környékbeli válogatott közepesen béna játékosát, néhány eldugott helyen képesek akkora baromságokat a fecnire írni, hogy a díjátadó utáni kilistázás lényegesen szórakoztatóbb, mint maga a végeredmény.

Silva-baki

"Kár, hogy nem szavazhattam a brazilokra, mert akkor Neymar lett volna az első, és én a második. Így Messit raktam előre, mögé Ibrát, a rengeteg gólja miatt, és Ronaldót csak harmadiknak, mert nem nyert semmit. Összességében azonban bármelyikük befutó lehet, fantasztikusan teljesítettek."

Itt van most például Thiago Silva esete, akiről nem mondhatjuk, hogy nincs képben, nem a Salamon-szigeteken légióskodik és nem Lesotho válogatottjának kapitánya. A PSG-ben játszó brazil klasszis mégis sajnálkozott, hogy honfitársára nem szavazhat, mert akkor biztos, hogy Neymarra voksol, és magát is beírta volna második helyre. Nos, a szabály szerint nyugodtan szavazhatott volna brazilra, mondjuk magára viszont nem, de mivel ezzel nem volt tisztában, Neymar elesett egy elsőhelyes vokstól.

A történet árulkodó, mennyire is vannak képben a szavazásra jogosultak. És árulkodó, mekkora is ennek a díjnak a jelentősége, respektje. Régebben az európai szövetség (UEFA) tagállamainak egy-egy szakújságírója szavazhatott a legjobbakra, 2007 után azonban 96-ra nőtt a zsűri tagjainak száma, 2010-ben a díjat összevonták a FIFA év játékosa díjjal – vagyis most már a szakújságírók mellett a szövetségi kapitányok és a válogatottak csapatkapitányai is szavaznak. Azóta ugye elszabadult a pokol, teljesen fogalmatlan emberek döntenek a legfontosabb elismerésről.

De valóban ez a legfontosabb? Egyéni megbecsülésben mindenképp, ám engem egy csomó kérdés gyötör már hosszú évek óta. Biztos, hogy a legjobb kapja? Ha azt díjazzuk, ki a legjobb focista adott évben, miért attól függ, mit nyert az illető klub és/vagy válogatott szinten? Persze világos, a legjobb játékosok a legjobb klubokban játszanak, és ha valóban ő a legjobb, van akkora hatással a csapatára, hogy mondjuk nyerjen bajnokságot és Bajnokok Ligáját. Persze jól tudjuk, hogy Messi se tudna egyedül nyerni BL-t, pici köze volt ehhez Iniestának, Xavinak vagy épp Victor Valdesnek is. Az elmúlt négy (FIFA-)Aranylabda Messihez került, az égvilágon senki meg nem kérdőjelezhette, hogy ő a legjobb.

Illetve dehogynem. 2010-ben és 2012-ben nagyon is megkérdőjelezték, hiszen a világbajnokságon megint nem szerepelt jól Argentína, az Eb-n meg ritkán szokott bárhogy is szerepelni. Három éve a Barcelona spanyol sztárjai remekeltek, vb-arany plusz bajnoki cím került a nyakukba. Ekkor sokan hittük, hogy Andrés Iniesta megelőzheti Messit. De csak megszorítani tudta. Objektíven nézve teljesen jogos az argentin sikere, nehéz megkérdőjelezni, hogy ő a legjobb labdarúgó évek óta, tényleg egy zseni, csak meg kell nézni a statisztikáit és az érmeit, de főleg a játékát.

De akkor mégsem számít, mit érsz el a válogatottal? Dehogynem. És lehet, hogy ez baj. Baj, mert lehet, hogy te vagy a legjobb futballista, csak épp olyan országba születtél, ahol rajtad kívül kevés jó képességű focista van, esélyed nincs kijutni nagy tornára, vagy ha mégis, komolyabb eredményre ott és akkor ugrott az Aranylabda. Kivétel, ha épp adott évben nincs se vb, se Eb, akkor, ha olyan klubban játszol, ami Bajnokok Ligáját nyer, tiéd lehet a dicsőség. Jó példa erre George Weah (libériai) vagy épp Andrij Sevcsenko (ukrán). Vagyis páratlan években esetleg nyerhet még akár Gareth Bale, Robert Lewandowski, David Alaba, Marek Hamsík, Henrik Mhitarjan vagy Zlatan Ibrahimovic is FIFA-Aranylabdát. (Vagy olyankor, amikor például egy klasszis nélküli (Görög)ország nyer Eb-t.)

Szóval akkor most mi számít? Idén nem volt se Európa-bajnokság, se világbajnokság. Ergo a Bajnokok Ligája a vezető elv, ergo a Bayern München előnyben van, aki az európai klubfoci trónja mellett stoppolta a német bajnoki és kupa aranyat is. Onnan kellene választani a legjobbat: aki jelenleg úgy tűnik, Franck Ribéry. Mindent megnyert, jó éve volt, nagyszerűen játszott, technikailag tökéletes, gólokat szerzett, gólpasszokat adott, meghatározó, kiemelkedő tagja a Bayernnek. Ja és most már a vébére is kijutott. Tiszta sor. Persze Philipp Lahm és mondjuk Arjen Robben is pazar évet zárt, és szintúgy ott lesznek Brazíliában.

Akkor miért is nem egyértelmű, hogy Ribéry kapja? Mert Messi és Ronaldo még nála is jobb focista, még akkor is, ha az argentin csak egy bajnoki címet nyert idén, a portugál meg konkrétan semmit se. Csak az a szívás, hogy a két fickó halomra lövi a gólokat, nem kell különösebb szakértelem se, hogy lássuk, árnyalattal, de jobban tudnak ők focizni.

Messi lábához hozzánőtt a labda, nem lehet tőle elvenni, bármikor képes átszaladni bármilyen védelmen, mostanában pedig még átlőni is. Szlalomozik, jól lő jobbal és nagyon jól lő ballal. És olyan meglátásai vannak, amire más nem is gondolna, kreatív, kombinatív, olyan labdái vannak, hogy nem hiszed el, mellesleg védekezni is tud. Kétségtelenül az évtized, sőt – szerintem – a valaha volt legjobb labdarúgó. De nem nyert idén BL-t, csak spanyol ligát. És ráadásul lesérült november elején.

Cristiano Ronaldónál meg pillanatnyilag senki sincs jobb formában, a portugál egyedül juttatta ki a válogatottját a vb-re, a Realban ontja a gólokat, bajnoki- és BL-szinten is. Ez a fickó egy gladiátor, aki utolérhetetlenül gyors, lórúgásszerű lökete van mindkét lábbal, és annyit dolgozik a sikerért, mint talán senki. Ha nem is ő a legjobb labdarúgó úgy ánblokk, de most neki megy a legjobban, ez kétségtelen. De semmit se nyert idén. Akkor mi dönt?

Mondjuk dönthet az, hogy a FIFA körlevélben tájékoztatta a nemzeti szövetségeket és az érintett újságírókat, hogy két héttel meghosszabbította az Aranylabda-szavazást. Ennek értelmében a válogatott csapatkapitányok, szövetségi kapitányok és újságírók november 29-ig szavazhatnak. Gyakorlatilag a pótselejtezők végéig. Ahol ugye Cristiano Ronaldo parádézott, Portugália mind a négy gólját ő szerezte. A döntést ráadásul majdnem öt nappal azután hozták meg, hogy lezárult az eredeti határidő (plusz a hosszabbítás gyakorlatilag egy teljesen új szavazást eredményez, ugyanis aki akar, módosíthat a már leadott szavazatain). Akár magyarok is vezethetnék a nemzetközi szövetséget...

Az ok egyébként az volt, hogy váratlanul kevesen adták le voksaikat, de nem lepne meg, ha köze lenne ennek ahhoz a pletykához, hogy Ronaldo esélyeit akarják javítani a FIFA-nál. A teljesen hiteltelen és ostoba elnök viszonya ugyanis erősen megromlott a portugállal, miután Blatter az Oxford Egyetemen tartott előadásán nyilvánosan kifigurázta őt, és kijelentette, hogy neki kedvesebb Messi. (Mondjuk ugyanitt Lionel Messit meg átnevezte Leonardóra, szóval oda is lehetne lobbizni.) Azóta nem győz nyalni a FIFA-elnök, Twitteren elsőként gratulált a vb-kvalifikációhoz, személyesen is dicsérve Cét.

Szóval simán lehet, hogy a semmit se nyerő Ronaldóé lesz az Aranylabda (egyébként abszolút megérdemelné, még ha én nem is neki adnám), hiába nyert meg idén mindent és játszott remekül Ribéry, és hiába emelkedik ki évek óta a mezőnyből Messi. Viszont Blatter ittas (?) performansza után Cristiano kijelentette, nem kíván részt venni az Aranylabda-gálán január 13-án Zürichben. Mondom én, hogy egyre komolytalanabb ez az egész haccacáré.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Élőben nézheted Marozsán Fábián negyeddöntős meccsét

Guardiolának van miért aggódnia a szezon egyik legfontosabb meccse előtt

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés