Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a másodlagos nemi jellegeiről (is) ismertté vált Jordan Carver segítségével sajátíthattam el a jóga alapjait.

…még ha csak virtuálisan volt jelen a szobában, akkor is. A turpisságot a német hölgy közelmúltban megjelent Yoga for beginners, azaz Jóga kezdőknek című DVD-je jelenti, merthogy Frau Carver a műfaj fanatikusaként kiadott egy ilyet. A huszonöt perces anyag és egy prémium kategóriás leány segítségével tehát bárki elmerülhet a jóga – és a tanítónő – szépségeiben otthon; a felvételen kívül mindössze egy jógamatracra és nagyjából középfokú-szintű angol nyelvtudásra van szükség az állandó szemkontaktus megtartása mellett.

A jóga gyökerei

A jóga Indiában fejlődött ki, célja a testi és a szellemi erők felébresztése. Létezik testi és szellemi jóga, és persze több változat. Napi gyakorlása nem csak az egészséget tartja karban, de a mentális frissességnek is jót tesz. Ha szeretnénk jobban elmélyedni a jógában, érdemes megnézni a www.joga.hu oldalt.

Mesebeli környezetben, a napsugarak által cirógatott hullámzó tenger parti szikláin lótuszülésben pózol a tanárnéni, és mondja el mézédes hangján a bevezetőt. Két csinos segítőtársammal, Ágival és Dórával egy budapesti I. kerületi lakás hatodik emeletén próbáljuk átérezni a mallorcai feelinget.

„Hamarosan rájössz, hogy a jógában nem feltétlenül a mozdulatok jelentik a fő kihívást. Megtanulod, hogyan kapcsold össze a légzésedet a mozgásoddal, hogyan lazítsd el a testedet”. Namaste, lássuk!

Légzéssel kezdünk. Mármint vettünk már levegőt ma, de most nagyobb áhítattal kell. Csukott szemmel szájon át lélegzünk mélyeket, miközben karjainkat kört rajzolva a fejünk fölé nyújtjuk, és kilégzésnél halkan suttogjuk, hogy a „mai nap csodálatos lesz.” Jordan, mi munka után kezdtük, nem sok van már hátra a napból! Ezzel a légzéstechnikával ellenben könnyedén ellazulhatunk.

Hegyállás

Lábunk összezárva, karunk a testünk mellé leengedve. Ha jól értem, képzeljük el, hogy két számmal kisebb farmert próbálunk magunkra tuszkolni, amihez be kell húzni a hasunkat nagy levegővétellel. Ezt próbáljuk modellezni. Aztán ugyanezt tesszük összekulcsolt ujjakkal karokat kinyújtva a fejünk fölé – leírva és látva nem tűnik túl nehéznek, nem is az, néhány másodpercnyi nyújtást követően érzem először végre, hogy csináltam valamit.

Székpóz

Az előbb megtanult pozícióból indulunk, majd síeléshez hasonló, félig guggoló, térdelő helyzetet veszünk föl. Ahogy az oktató mondja, átmegyünk James Bondba, és fejünk mögött egyenesre nyújtott karokkal, ujjainkkal pisztolyt formázunk. Elég nehéz bizonyos ideig így maradni, nem is sikerül... Két belégzés-kilégzésig kellene ebben a testhelyzetben kitartani elvileg.

Asztalpóz

Összezárt lábakkal állunk, előredőlünk, tenyérrel a térdre támaszkodva egyenes háttal lefelé nézve próbálunk asztalszerűséget formázni. „Tartsd, ameddig bírod!” – szól az utasítás, görbe háttal nem könnyű szabályosan kivitelezni.

„Plankpóz”

Leguggolunk, utána a fekvőtámasz kezdő pozícióját foglaljuk el. Így maradunk öt kilégzés-belégzésig, ha bírjuk, de mivel viszonylag nehéz mutatványról van szó, amennyiben nem megy, letehetjük nyugodtan a térdünket könnyítésként.

Dóra visszatalált hozzá

„Még kamaszkoromban kezdtem jógázni, amikor is részt vettem egy pár hónapos tanfolyamon. Heti rendszerességgel jártam, és otthon is végeztem a gyakorlatokat (akkor még szorgalmas voltam...) Aztán kimaradt jó pár év, de újra visszataláltam hozzá. A jóga szerintem olyan "sport", aminek ha egyszer ráérzel az ízére, mindig benned marad, és mindig jó újrakezdeni. És mindig újra is kezded, mert spirituálisan és fizikálisan is kielégítő. Engem leginkább a mozgás része érdekel és köt le. Jó olyan izmokat is megmozgatni, amiknek szinte a létezéséről sem tudunk.”

Kobra

Az előző testhelyzet a kiindulási pont, ahonnan hasra fekszünk, kinyújtjuk a lábainkat és mindkét kezünket előre. A könyökünket a fejünk mellé helyezzük, majd felsőtestünket felemelve, könyököt kiegyenesítve nyújtunk. Most érek el a legkellemetlenebb részhez, ugyanis képtelen vagyok pár másodpercnél tovább ebben a pózban maradni (igen, gerincproblémák).

Lefelé néző kutya póz

Ismét a plankból kezdünk. A fenekünket toljuk fel úgy, hogy a kezeink nem mozdulhatnak el a kiindulási pontból. Kizárólag a könyökünket nyújthatjuk ki. Belégzésnél addig nyújtjuk a karunkat, ameddig csak bírjuk, kilégzésnél ugyanez a helyzet a lábunkkal.

Félhold(?) póz

A fekvőtámaszból indulva bal lábunkkal a kezünk mellé térdelünk, majd fölegyenesedve mindkét kezünket a jobb térdünkre helyezzük, miközben a jobb lábunk nyújtva marad. Itt is felajánlja Jordan a könnyítést, mi tagadás, élnék is vele, ha egyedül csinálnám otthon, ugyanis komoly erőfeszítésekbe kerül sokáig kitartani. Jobb térdünket letesszük a földre, a karokat az ég felé nyújtjuk, és mélyeket lélegzünk. Könnyebb része a gyakorlatnak ez, érzem, hogy jót tesz a hátamnak.

Kiterjesztett oldalsó szögtartás

Hasonló helyzetből kezdődik a következő feladat, mint az előzőek, a különbség annyi, hogy a bal lábunk a támaszkodó karunk között helyezkedik el. Bal kézzel megfogjuk a fenekünket, aztán oldalra kinyújtjuk a kezünket lefelé visszahajtott tenyérrel, hogy utána 45 fokos szögben elforgassuk a testünket. Észnél kell lenni és mindenre odafigyelni. Némi kritika illeti az oktatót, mert nem tudok lefordítani minden egyest kifejezést, muszáj a képernyőre néznem, hogy pontosan mi a feladat. El is veszítem az egyensúlyom, kárpótlásként legalább látom, ahogy a kamera a kisasszony domborulatait mutatja szuperközeliben...

Napüdvözlés

A befejező etapban egy gyakorlatként végezzük el az eddig tanultakat. Újra jön tehát egymásutánban a hegyállás, a szék-, az asztal-, a plank-, a kobra-, a lefelé néző kutya-, a félholdpóz és persze a kiterjesztett tartás, utóbbi kettőt a korábbival ellentétes testhelyzetben végezzük. 

Ági nyugodt és mosolyog

„A jóga számomra azért fontos, mert segít abban, hogy teljesen kikapcsoljak, csendben legyek és nyugalomba kerüljek, eközben pedig sportolok, erősödöm, de mégsem kell túlerőltetnem magam. Megmozgat olyan rejtett izomcsoportokat is, amiket sok más sport nem, segíti a teljes befelé figyelést és fejleszti a koncentrációt, egyensúlyérzéket. Jótékony hatással van az egészségre, vérnyomásra, emésztésre, izomfájdalmakra, álmatlanságra, depresszióra, stb.

Itt nem kell rettenetesen megfeszülni, átlépni a saját határainkat, hanem a személyes kondíciónkra szabva gyakorolhatunk, emellett mégis lehetőséget ad a folyamatos fejlődésre, vagyis a jógázásra mindenki képes. Legnagyobb előnye számomra, hogy teljesen ellazít mind testileg, mind lelkileg. Egy jó jógaóra után az ember órákra feltöltődik, és csak mosolyog.”

Hallani ilyen-olyan teóriákat, hogy a jóga nem feltétlenül tartozik a legférfiasabb sportok közé. Az alig félórás foglalkozást követően elmondhatom, hogy kellemesen elfáradtam, pedig ugye ez a DVD a teljesen kezdők számára készült. Ebből kikövetkeztethetjük, hogy egy hosszabb időtartamú, haladó foglalkozás egy ereje teljében lévő férfinak is komoly kihívást jelenthet.

(Fotók: Pálfi Balázs, Jordan Carver hivatalos Facebook-oldala)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Élőben nézheted Marozsán Fábián negyeddöntős meccsét

Guardiolának van miért aggódnia a szezon egyik legfontosabb meccse előtt

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés