Visszakerült Európa futballtérképére a francia klubfoci, a katari PSG után az orosz Monaco is világklasszisokat igazol. 200 millió eurót költ játékosokra a hercegség tulajdonosa.

A nagy gazdasági világválság nem minden régiót érintett olyan mélyen, a közel-keleti és az orosz üzletemberek például továbbra is lubickolnak, sőt, egyre-másra vásárolják be magukat a labdarúgás elitjébe. Szűk egy éve a katari olajpénzzel fűtő Paris SG-t mutattuk be, amely aztán időközben meg is nyerte a Ligue 1-t, a Bajnokok Ligájában pedig a negyeddöntőben, két döntetlen után esett ki a Barcelona ellenében. Idén lesz ellenfele a francia ligában, a Monaco ugyanis orosz tulajdonosának köszönhetően visszajutott a legjobbak közé és 200 millió eurót költ világklasszis játékosokra.

Az orosz orvosdoktor milliárdos, Dmitrij Ribolovljev nem sajnálja a pénzt, hogy ismét felvirágoztassa és a Bajnokok Ligájába kormányozza a hercegség csapatát. Az üzletember érdekeltségébe tartozó Monaco Sport Invest 2011 decemberében szerzett többségi, 66,67 százalékos tulajdont az AS Monacónál. A maradék bő 33 százaléknyi részvényt a hercegség érdekeit képviselő társaság (Association sportive de Monaco Football Club) ellenőrzi, ami tulajdonképpen, kis túlzással II. Albert herceget takarja, mint ott kábé minden. Dmitrij és Berci imádja a focit, no meg a sikert, néhány év múlva már a Bajnokok Ligája döntőjében szeretnének a lelátón drukkolni. Büszke tulajdonosként.

Ehhez most az kellett, hogy az Monaco visszajusson az első osztályba, miután a klub 2011-ben 34 évnyi élvonalbeli tagság után kipottyant a másodosztályba. Miután ezt abszolválta a Ligue 1-szinten karcsúnak tekinthető garnitúra, nyílhat a pénztárca, jöhetnek a klasszisok.

Közülük a legjobb, a leghíresebb és legsikeresebb a spanyol fővárosból teszi át székhelyét. A cikk írásakor ugyan még csak 94%-os biztonsággal jelenthető ki Radamel Falcao érkezése az Atlético Madridtól, de nincsenek kétségeink. (Nagy képünkön.) A támadó már orvosi vizsgálaton is átesett. A hírek szerint hatvanmillió eurós kivásárlási ár szerepel a 27 éves kolumbiai csatár szerződésében, amit ki is csenget a Monaco, a fizetése pedig 14 millió lesz idényenként. A világ talán legjobb klasszikus középcsatára két év madridi szereplés után keresett új kihívást, ami valóban az lesz. Az Atleti a BL-ben indulhat, a Monaco pedig újoncként a francia ligában. Nos, van az a pénz ugye.

Ráadásul ez a pénz még illatosabb is, mint a kontinens más országaiban, városaiban, hiszen Monacóban jóval kedvezőbbek az adózási feltételek – nem véletlenül lakik ott a tenisz és a Forma–1 elitje –, sokkal több marad a kézben, amit a Ligue Professionnel de Football is nagyon ferde szemmel nézett, ki is akarta golyózni a Monacót az első osztályból. Szóval nem feltétlenül a szakmai kihívás és a gyönyörű város a csábító a játékosoknak.

Falcao nem egyedül lesz kolumbiai a keretben, a portugál bajnok Portótól érkezik ugyanis honfitársa, a 21 esztendős James Rodríguez, akiért rongyos 45 milliót fizettek. A szélső pedig a Portótól nem érkezik egyedül, Joao Moutinho is piros-fehér dresszre vált. Érte nevetséges 25 milliót utalt át Ribolovljev. Ráadásul mindketten voltak már Falcao csapattársai a Portóban. Maradva a portugál vonalnál: a Real Madridból kiszoruló Ricardo Carvalho is kezet rázott Vadim Vasziljev sportigazgatóval, érte nem kell fizetni. De ha jól számolok, akkor így is 130 millió eurónál járunk, ennyit tapsolt el az elhivatott tulaj a három ex-portói játékosért.

Falcao, a gól

Radamel Falcao 67 spanyol bajnokin 52 gólt szerzett, idén harmadik lett a csapatával, mellyel 2012-ben Európa-ligát nyert. A Portóval szintén nyert El-t és portugál bajnok is lett. Az Európa-ligában 29 meccset játszott és 30 gólt lőtt.

De térjünk vissza Falcaóhoz még egy picit. A gólvágó megszerzése szimbolikusnak is nevezhető: amellett, hogy egészen elképesztő mutatói és eredményei vannak, és valóban nehéz nála jobb, hatékonyabb középcsatárt találni, a szintén orosz Chelsea elől happolta el a francia klub, ami jelzi, nem kispályán gurigázik a Monaco. (James Rodríguezre pedig a Man. Unitednak fájt a foga.)

Ezek már a majdnem tények, de a tervek ennél még merészebbek. Mivel ugye Ribolovljev kétszázmilliót különített el a keret kialakítására, lesznek még érkezők. A kapuba szinte biztos, hogy a Barcelonánál már motivációját vesztett Victor Valdés fog érkezni, ingyen. De mellette a PSG szélsője, Jérémy Ménez, és védője, Mamadou Sakho, a Manchester City támadója, Carlos Tévez, a Marseille kapusa, Steve Mandanda és védője, Nicolas N'Koulou, valamint a Real Madrid két kiválósága, Fabio Coentrao és Ángel Di María is a kívánságlistán van. Sőt, állítólag a Zenit 55 milliót érő brazil támadójára, Hulkra és a 35 milliós Vincent Kompanyra is rálicitálnak, továbbá természetesen a Manchesterből elvágyódó Wayne Ronney neve is felmerült lehetséges érkezőként. Ha két–három név meglesz, vélhetően nem marad el az eredmény sem.

Persze arrafelé azért, ha nem is megszokott, de nem akkora újdonság, hogy pazar labdarúgókat nézhetnek a lelátóról, és nem fog az esetleges siker sem az újdonság erejével hatni – még a fiatalabb monte-carlói generáció is emlékszik a csodára, amit véghezvitt a 2004-es együttes. Tökéletesen esélytelen indulóként, még csak nem is bajnokként a Real Madrid és a Chelsea kiverésével egészen a döntőig meneteltek a Bajnokok Ligájában (ott aztán Mourinho Portója 3–0-ra lenyomta őket).

Azt a csapatot Didier Deschamps vezette, a pályán pedig olyan kiválóságok rúgták a labdát, mint Fernando Morientes, Dado Prso, Ludovic Giuly és Patrice Evra. Most Claudio Ranieri irányítja és hozta fel az együttest a másodosztályból, a pályán meg elképzelhető egy Victor Valdés, Kompany, Joao Moutinho, Falcao, Tévez légióstengely is.

"A Monaco lesz az új Chelsea! Az elnök nagy dolgokat akar elérni. Megnyertük a másodosztályt, és a célunk most az, hogy benne legyünk az első háromban, ezáltal kvalifikáljuk magunkat a Bajnokok Ligájára." – nyilatkozta az olasz mester.

A kérdés az, hogy az a Chelsea, amit ő irányított négy évig és az égvilágon semmit se nyert? Mert, ha az öreg örök vesztes olaszé marad a szakmai irányítás, akkor garantált a… második hely és maximum egy Francia Kupa-győzelem. Aligha ez az orosz álom.

(Fotó: Europress/Getty, Nbcnews.com)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Már csak két-három poszton van kérdőjel a magyar Eb-keretben

90-es tempónál bukott óriásit a világ egyik legjobb bringása

További cikkeink a témában