A szervezés szempontjából nem mindig volt a topon Rio, de a teljesítményekre ezúttal sem panaszkodhattunk. Összeszedtük az elmúlt két hét legkiemelkedőbb, legemlékezetesebb momentumait. És persze magyarok is vannak a listán.

Hosszú Katinka fantasztikus világcsúcsa 400 vegyesen

A 400 vegyes után még két arany és egy ezüst következett

Hosszú Katinkának köszönhetően remekül indult számunkra az olimpia. 400 vegyesen győzött a legnagyobb különbséggel, és megdöntött egy olyan világcsúcsot, amiről sokáig azt gondolták, hogy évekig megdönthetetlen lesz. Aztán jött Katinka, és úszott egy olyat, hogy mindenkinek leesett az álla. Naná, hogy Shane Tusup is imádta ezt az úszást.

Kozák Danuta dominanciája egyéniben

A kajakkirálynő három számban indult, hármat nyert, de a legdurvább, sokkoló fölény egyesben jött ki: másfél hajóval, közel 2 másodperccel verte a mezőnyt 500-on, ami olyan, mint amikor Katinka dominálta le ellenfeleit világcsúccsal. Danuta Londonban is nyert kettőt, így öt olimpiai aranyával most már minden idők legeredményesebb magyar kajakosa, és elnézve a fölényét, Tokióban is láthatjuk majd.

Szász Emese fordítása az olimpiai döntőben

Ő sem akarta elhinni

Emese több csodát is tett az első napon, hisz eleve maximum szűk szakmai körben reménykedhettek egy éremben vele kapcsolatban, ehhez képest ő nyerte az első magyar aranyat, plusz honnan!? A roppant szimpatikus vívónő 7:11-ről állt fel és verte meg a nagy esélyes (és pimaszul csinos) olasz Fiamingót. Ez az igazi öröm.

Fidzsi első aranya

Fidzsi története első olimpiai aranyát hetes rögbiben szerezte, ráadásul a döntőben a briteket verték. A Fidzsi-szigeteken a rögbi nemzeti sportnak számít, a győzelem után például munkaszüneti napot hirdettek, és hatalmas bulit csaptak. A lefújást követően a játékosok közös éneke pedig a játékok egyik legérzelmesebb momentuma volt.

Megdőlt a megdönthetetlennek hitt világcsúcs

Wayde van Niekerk 400 méteres síkfutásban a nyolcas pályáról tudott olimpiai bajnok lenni. Már ez egy elképesztően nagy eredmény, plusz még megdöntötte Michael Johnson 17 éve fennálló világrekordját is. És ez tényleg az a rekord volt, ami teljesen űridőnek számított. Van Niekerknek amúgy az edzésmódszerei sem mindennaposak, a felkészülését a dédnagymamája segíti.

Usain Bolt az olimpia leghíresebb fotóján

Ennyire uralja a sprintszámokat Usain Bolt

Minden idők legjobb sprintere Rióban is triplázott, ezzel már kilencszeres olimpiai bajnok – majd a 4x100-as váltóarany után bejelentette, hogy Tokióban már nem indul. Természetesen a teljesítménye előtt is leborulunk, de nekünk ez a fotó ugrik be először Boltról. A többiek megfeszülve próbálják legyőzni, ő meg könnyedén futva veri a mezőnyt.

A pólós lányok fordítása

A Európa-bajnok vízilabdások a pokolból emelkedtek fel az Ausztrália elleni negyeddöntőben, Bujkáék ugyanis 1–5-ről álltak fel, és 8–8-ra sikerült menteni a meccset, amit aztán büntetőkkel (5–3) végül 13–11-re meg is nyertek. Kis magyar csoda volt, többször is meghaltunk meccs közben.

A magyar szuperhajnal

Amikor kábé egy óra alatt nyertünk négy érmet. Hosszú Katinka szerzett egy ezüstöt, aztán Cseh Laci az elképesztő, hármas holtversenyt hozó 100 pillangó döntőjében második lett. Majd következett Kapás Boglárka és Márton Anita bronza.

Katie Ledecky történelmi úszása

A 800 gyors számunkra Kapás Boglárka bronzérme miatt marad emlékezetes, de Katie Ledeckyt is muszáj megemlíteni. Akinek ezen a versenyen csak az óra volt az ellenfele, majdnem 12 másodperccel verte a mezőnyt, és természetesen világcsúcs lett a vége. Ledecky végül négy arannyal és egy ezüsttel zárt, és az egész olimpia egyik legnagyobb sztárja volt.

A szingapúri úszó, aki megverte a legeredményesebb olimpikont

2008-ban kicsit más fotót lőttek róluk

Persze győzték már le minden idők legsikeresebb olimpikonját, de ebben a sztoriban több van. Schooling nyolc évvel ezelőtt még csak egy kissrác volt, aki pózolt Phelpsszel, aztán Rióban zseniálisan úszva megverte az amerikait – mintha csak egy filmet néznénk.

Simone Biles dominanciája

A még mindig csak 19 éves amerikai tornászlány a 10 vb-győzelme mellé most négy olimpiai aranyat nyert Rióban, ráadásul elképesztő fölénnyel. És mellesleg egy bronz is került a nyakába. A 145 centis zseni teljesen más szintet képvisel jelenleg, az összetettet több mint két pont előnnyel húzta be, majd ugrásban és talajon is simán nyert. Ő az ötödik tornásznő, aki egy olimpián négy aranyat gyűjtött, így Keleti Ágnessel, Larissza Latinyinával, Vera Cáslavskával és Szabó Katalinnal említhető egy lapon, de előtte még bővem van egy-két olimpia, még tinédzser. 

Az olimpia legsportszerűbb pillanata

Két hosszútávfutó kaphatja a virtuális fair play díjat, főleg, hogy nem csak virtuálisan díjazták az egymást segítő futónőket: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Pierre de Coubertin-medált adott az amerikai Abbey D’Agostinónak és az új-zélandi Nikki Hamblinnek. Előbb Hamblin esett el az előfutamban, ám az amerikai nem engedte, hogy feladja: Kelj fel, ezt muszáj befejeznünk, ez az olimpia! – kiabálta neki. Mikor együtt elindultak, D’Agostinónak ment ki a térde, akkor pedig társa nem akarta magára hagyni. Végül Hamblin nekilódult, amerikai társa pedig végigdöcögte sérülten a 5000 méter maradék részét. Ahol Nikki várta.

+ A bónusz

Vége az olimpiának, maradt a BL, de ott is nyerhetünk egy rakás pénzt.

Ha lemaradtál az olimpia záróünnepségéről, most nézhetsz róla klassz képeket

(Fotó: AFP)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

A Barcelona ügyesen keverte a lapokat, történelmi szerződést írhat alá a Nike-val

További cikkeink a témában