Jack Fischer 2011-ben vált a NASA hivatásos asztronautájává, és idén áprilisban került először a Nemzetközi Űrállomáshoz. A coloradói űrhajós pedig úgy döntött, megosztja a nagyérdeművel, mennyire furcsává – adott esetben viccessé – válhatnak a leghétköznapibb feladatok is a súlytalanság állapotában.

„Imádom a kávét a Földön, nyugodtan kijelenthetem, hogy a kedvenc dolgaim egyike. Az űrben viszont golyókat kell formálnom belőle... aztán pedig beszívni őket. Nagyon vagány”

– mondta el a NASA TV-nek az űrhajós. Nos, a reggeli kávézást ott valahogy így kell elképzelni:

A folyadékok ugyebár a felületi feszültség miatt válnak apró gömbökké mikrogravitációs környezetben, ugyanis igyekeznek a lehető legkisebb fajlagos felületű formát felvenni. A jelenség – amely a folyadék részecskéi között fellépő kohéziós erővel magyarázható – természetesen a Földön is megfigyelhető, gondoljunk csak a buborékokra vagy a gömbszerű esőcseppekre. A súlytalanság állapotában viszont sokkal markánsabban nyilvánul meg – itt például idővel a szív izmai is gömbszerűbbé válhatnak, ezért nem javasolt nagyon hosszú ideig mikrogravitációs környezetben maradni.

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában