A drónokra joggal gondolhatunk úgy, mint korunk dolgos, mechanikus méhecskéire, melyek a katonai feladatok, az egészségügyi ellátás, a kiszállítás, de akár a digitális művészet terén is remekül helytállnak. De vajon mi történik azután, hogy ezekbe a magasban repkedő, zümmögő kütyükbe egyszer csak belecsap a ménkű?

Mennyire maradnak egyben, mennyire lesznek használhatóak a továbbiakban is? Tom Scott és csapata pont ezekre a kérdésekre akart választ kapni a Manchesteri Egyetemen elvégzett kísérlete során, amelyet az egyetem nagyfeszültségű laboratóriumában végeztek el. A labort gyakran használták már arra acélra, hogy leteszteljék, milyen hatással lehetnek a villámok a repülőgépekre, de drónokkal eddig még sohasem próbálkoztak.

„Fogalmam sincs, mi fog következni ezután. Normális esetben van egy tervem, egy forgatókönyvem, de ezúttal csupán a szerencsében bízhatok”

– hallhatjuk Tom Scott szavait a felvétel elején, utalva arra, hogy a villámok még zárt környezetben is igen kiszámíthatatlanul viselkednek. A laborban található impulzusgenerátorból akár 2 millió voltot is ki lehet hozni, ez pedig kiváló lehetőség volt arra, hogy a kiválasztott, DJI Phantom 3 típusú drónt kicsit megperzseljék vele. (Vagyis kettőt, mert volt egy tartalék is.) 

Az első drón látszólag jól viselte a villámcsapást, mert a külseje nem rongálódott meg, ugyanakkor mint utólag kiderült, a csapás teljesen hazavágta az érzékeny belső elektronikáját – érdekes módon viszont az akkumulátora továbbra is használhatónak tűnt, valószínűleg azért, mert Faraday-kalitkaként viselkedett.

Faraday-kalitka

Egy olyan fémhálóval körülvett térrész, amelybe a külső elektromos vagy mágneses tér képtelen behatolni – ezt hívjuk árnyékolásnak –, így a kalitka belsejében lévő objektumok védve maradnak ezektől a hatásoktól.

A második drónt rézszalaggal vértezték fel, de ez sem tudta megfelelően elhárítani a veszélyt és megvédeni a drón elektronikáját, illetve motorját. Ráadásul még az aksija is kisült, ami végül is nem csoda, hiszen a Faraday-kalitka hatékonysága nagyban függ attól, hogy a kalitkát alkotó vezetőszálak milyen távolságra vannak egymástól. Szóval a tanulság: sose vezess villámot egy drónba, avagy ne vezess bele drónt egy villámba. Esély nincs rá, hogy jó vége legyen. Kivéve, ha mondjuk nem Grant Thompsonnak hívnak, mert akkor simán megteheted.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Felvételen, ahogy egy galaxis elszívja egy másik galaxis anyagát

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés