Ha még emlékszünk: tavaly nyáron elindította Netflix-szerű szolgáltatását Észak-Korea, és egy-egy szentimentálisabb, átszellemültebb pillanatunkban akár azt is gondolhattuk volna, hogy ez az ország valóban kezd felnőni a 21. századhoz. De persze a távol-keleti pokolban semmi sem olyan, mint amilyennek tűnik.

A helyzet az, hogy a felhasználók tavaly óta a Manbang nevű set-top-boxszal foghatnak IPTV-n keresztül öt különböző csatornát, és akár oroszul vagy angolul is tanulhatnak különböző oktatóvideók segítségével. Ez eddig tök jól is hangzik,

  • persze a dzsucse ideológiáról szóló elméleti alapok
  • vagy a rezsim munkásságáról,
  • az uralkodó család életéről szóló dokumentumfilmek

sem hiányozhatnak a repertoárból, ugyanakkor ez még ezekkel együtt is komoly előrelépés, hiszen a felhasználók címekre, témákra és kategóriákra is rákereshetnek, mint a Netflix vagy a YouTube esetében.

A My Companion 4.0

És akkor ugorjunk a jelenbe, 2017 decemberébe, amikor is az észak-koreai állami hírügynökség bejelenti, hogy egy Netflix-szerű applikációt is létrehoznak, amelyet okostelefonokon használhatnak majd az ország polgárai.

A My Companion 4.0 – ez nyilván a program angolra lefordított neve, ami kb. annyit tesz: A Társam – egy újabb mérföldkő lehetne az észak-koreai digitális forradalom kusza útvesztőjében, csak hogy közben ne felejtsük el:

az észak-koreai okostelefonozók online tevékenységüket éjjel-nappal felügyelik a kormányzati ügynökök, továbbá csak az államilag elismert médiát szabad fogyasztaniuk, amennyiben dél-koreai műsorokat is sikerül elcsípniük, nos, azt ott munkatáborral vagy kivégzéssel díjazzák.

Balra a program homescreenje, jobbra pedig a videós részleg

A My Companion 4.0 is azt tudja többek között, mint tévére tervezett társa: műsorokat, előadásokat, sporteseményeket nézhetnek velünk, sőt, állítólag még vásárolhatnak is, bár az egyelőre nem világos, hogy az észak-koreai rendszerben miképp oldhatnák meg. Ugyanis ott a polgárok zöme nincs hozzászokva ahhoz, hogy szabadon felhasználható tőkével rendelkezik, ahhoz meg végképp nem, hogy a bankautomaták pénzt is dobnak ki. Bár valószínűleg ezzel a lehetőséggel a felsőbb réteget céloznák meg.

Appokat is vásárolhatnak

Szóval az ország lassan tényleg fejlődik, de sajnos pont úgy, ahogyan azt gondolnánk. Bár új termékeket és szolgáltatásokat vetnek be időnként – csak bejövősek azok a fránya nyugati termékek, amelyek ilyenkor ihletként szolgálnak –, az alaphelyzet változatlan: csakis korlátozott számú, jól meghatározott weboldalakat szabad megtekinteni, és több szakértő szerint is kijelenthető, hogy nincs olyan ország, amely az internetet és az információt ennyire sikeresen monopolizálná és ellenőrizné, mint az ottani rezsim.

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában