Eljött a nap, amikor Észak-Korea lerombolta a Punggje-ri atomlétesítményét, azt az épületet, ahol az utóbbi időszakban hat kísérleti atomrobbantást is végrehajtottak. Mindez azért nagy szó, mert még tavaly még atomháborúval riogatták szomszédaikat és a nyugati világot, szeptemberben is nukleáris bombát robbantottak – állítólag egy hidrogénbombát, amely az atombombánál sokkalta pusztítóbb.

Az atomrobbanás következtében akkor Richter-skála szerinti 6,3-as földrengés keletkezett, ezt pedig még Kínában is érezhették.

Csak összehasonlításképp: Magyarország történetének legerősebb ismert földrengését még 1763-ban mérték Komáromban, amikor a város egyharmada elpusztult, és több mint hatvanan meghaltak. Nos, az akkor szintén 6,3-as erősségű volt.

Mindezek fényében elég durva felfogni, hogy mennyit fordult Észak-Koreában néhány hónap alatt a világ, amelynek a rettegett nagyvezíre, Kim Dzsongun brit, amerikai, dél-koreai és orosz újságírókat engedett a helyszínre – nekik pedig nemcsak nézni, hanem filmezni is szabad volt. Íme a BBC felvétele:

Punggje-ri bezárása egyébként egy újabb szimbolikus lépés lehet, amellyel Észak-Korea megerősíti a nukleáris leszerelés melletti elkötelezettségét, valamint további lépéseket tesz nyugat felé. Ugyanakkor olyan vélemények is napvilágot láttak, miszerint a bezárás legfőbb oka az, hogy az észak-koreai nukleáris kísérleti telep nem biztonságos többé, és nem használható a további tesztekhez, mert összeomlott az atomrobbantások következtében a felette húzódó hegy, ami miatt az esetleg kiszivárgó radioaktivitást is figyelni kell.

Azért volt ennek már előzménye is:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés