Csernobilban egy nem túl fényes korszak lezárására készülnek. Legalábbis a múlt héten, az atomerőmű közelében átadott, 3800 napelemből álló létesítmény mindenképp erre utal.

A projekt értéke mintegy 1 millió dollárra rúg, az 1,6 hektáron elterülő, egy megawattos naperőmű pedig képes ellátni elegendő energiával akár egy 2 ezer fős települést. Persze mivel a közeli város, Pripjaty az atomkatasztrófa miatt már gyakorlatilag teljesen lakatlan – sőt, számítások szerint csekély 24 ezer évig még az lesz –, ezért ahhoz, hogy a naperőműt kihasználhassák, rácsatlakoztatják az országos ukrán energiarendszerre. A naperőmű egyébként alig száz méterre lesz az új szarkofágtól – ez valójában egy hatalmas fémkupola, amellyel az egykori atomerőműt takarják.

Azért is kiemelt jelentőségű ez a projekt, mert Ukrajna próbál minél inkább függetlenedni az elmúlt években az orosz energiahordozóktól. De a megújuló energiára csak nehezen tudnak áttérni az ukránok, mivel a napelemeket másfélszeres áron veszik az átlag európai országokhoz képest, ezért külföldi befektetőkre van szükség a legtöbb esetben, mint itt is – a jelenlegi projekt mögött ugyanis egy ukrán–német cég, a Solar Chernobyl áll. A tervek szerint egyébén a jövőben szeretnének 100 megawattnyi energiát előállítani, így remélhetőleg évek, évtizedek múlva nemcsak a tragikus múltja, hanem élhető jelene is lesz a környéknek.

És ha már Csernobil:

Csernobil továbbra is vérfagyasztó látványt nyújt

Az egykor 46 ezer fős Pripjaty ma már mondhatni szellemvárossá vált.

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában