Az Amerikai Egyesült Államok 1945 és 1992 között a hivatalos adatok szerint összesen 1054 nukleáris kísérleti robbantást hajtott végre – ez időtartam a II. világháború végétől nagyjából a Szovjetunió széthullásáig tartott, és lényegében átöleli a hidegháború korszakát.

Nem véletlen, hogy az után, hogy a két szuperhatalom már nem nézett farkasszemet egymással, abbamaradtak a kísérleti jellegű robbantgatások,

amelyek többségét Nevadában és a Marshall-szigeteken végeztek el, de jutott ki Alaszkának, Coloradónak, Mississippinek, Nevadának és Új-Mexikónak is, valamint a Csendes- és Atlanti-óceán légterében is robbantottak néhányat.

A több mint ezer atomkísérletből 210 az 1945–1962-es időszakra esik, amelyről néhány hónapja levették a titkosítást. A kísérleteket természetesen nagyon alaposan dokumentálták, így nemcsak száraz karakterhalmaz, hanem látványos fotók és videók is hátramaradtak az utókornak.

Ezekből került ki nemrég egy újabb felvétel, amelyen az Operation Hardtack I egyik júliusi robbantása látható:

Az Operation Hardtack I egyébként egy 35 nukleáris robbantásból álló tesztsorozat volt, amelyet az Egyesült Államok légi ereje 1958 április 28. és augusztus 18. között hajtott végre az egyik Marshall-szigeteki bázison.

A Hardtack I-en belül a Newsreel hadművelet részeként pedig első alkalommal helyeztek el tölteteket ballisztikus rakétákon.

A két 3,8 megatonnás W–39-es robbanófejet a második világháború idején a Harmadik Birodalomban „életre keltett” egyfokozatú, folyékony hajtóanyagú legendából, egy V–2-esből kifejlesztett Redstone típusú rakéták hordozták.

Ez is érdekelhet:

Ha még nem láttad a poklot, most megnézheted ezen a frissen közzétett, nukleáris robbantásról készült felvételen

A The Centralnuclear csatorna előzékenyen ki is színezte, hogy még átélhetőbb legyen, milyen az, amikor egy atombomba közvetlenül a fejed felett robban fel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A köztévé új műsorvezetője nem ember, a mesterséges intelligencia hozta létre

1973-ban több mint egy óráig tartott a teljes napfogyatkozás egy repülő utasainak

További cikkeink a témában
Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?
Hirdetés