
Ez pedig felvet bizonyos etikai kérdéseket.
A kutatóknak úgy sikerült átprogramozni bőrsejteket egy háromdimenziós sejtstruktúrába, hogy azok morfológiailag és molekulárisan az emberi blasztocisztákhoz hasonlítsanak.
Ezeket az iBlasztoidokat laboratóriumi körülmények között fel lehet használni a korai emberi embriók biológiájának modellezéséhez.
A kutatást Jose Polo professzor vezetésével egy ausztrál, szingapúri és amerikai szakemberekből álló csoport jegyzi. Eredményük jelentős áttörés a korai emberi fejlődés és a meddőség jövőbeni tanulmányozása terén. Napjainkban az emberi élet első napjainak a tanulmányozása csak a mesterséges megtermékenyítés nyomán nehezen nyert kevés hólyagcsíra felhasználásával lehetséges.
Az iBlasztoidok lehetővé teszik, hogy a tudósok tanulmányozzák az emberi fejlődés nagyon korai lépéseit és a meddőség egyes okait, a veleszületett betegségeket és a mérgek, vírusok hatását a korai embrióra emberi hólyagcsírák felhasználása nélkül, és fontos, hogy páratlan mértékben felgyorsítja megértésüket és új terápiák fejlesztéséhez vezet
mondta a kutatóst vezetők professzor.
A tudósok hangsúlyozták, hogy csak kutatási és nem szaporodási célokat szolgálnak kutatásaik, amelyek azonban minden bizonnyal új etikai kérdéseket vetnek fel.
MTI; kiemelt kép: Getty Images