A Huawei Mate 20 Lite mindent tud, amit egy középkategóriás telefonnak tudnia kell, de végig az volt az érzésünk, hogy "mintha ezt valahol már láttuk volna".

Ami egyáltalán nem rossz dolog, hiszen a Mate 20 Lite legtöbb funkcióját már tényleg láthattuk, mégpedig két csúcskategóriás telefonban: a márciusban bemutatott Huawei P20 Próban és a májusban debütált Honor 10-ben.

A Mate 20 Lite-ot elsőre nem is lenne különösebben nehéz összekeverni a két említett telefonnal, csupán a kamerafülön található második kamera és a kijelző aljáról hiányzó ujjlenyomat-olvasó (ami a Mate 20 Lite-nál a hátlapra kerül) jelzi, hogy nem valamelyik csúcsmodellel van dolgunk. A másik különbség, ami még szabad szemmel is jól látható, hogy a Mate 20 Lite kijelzője jóval nagyobb, egész pontosan 6,3 colos.

A 2340x1080 pixeles felbontású IPS LCD kijelző minősége ideális esetben nyugodtan mérhető a csúcsmodellekéhez, ugyanis szép, élénk színek jellemzik, az pedig, hogy nem OLED, csak erősebb napsütésben vehető észre (főleg, ha polarizált napszemüveg van rajtad, ilyenkor ugyanis kijön az LCD-technológia egyik gyengesége, vagyis hogy polarizált szemcsiben kevésbé látható a kép).

A Mate 20 Lite teljesítményben is eléggé hozza a szintet, a Kirin 710 proci, a Mali-G51 grafikus chip és a 4 GB RAM együttesen eléggé kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtanak, a benchmark-teszt szerint a Mate 20 Lite teljesítménye nagyságrendileg a Huawei P9 és P10 közé tehető.

A Huawei szerencsére rengeteg mindent mentett át a P20 Pro kiváló kamerájából a Mate 20 Lite-ba, aminek a fotós képességei ennek megfelelően kiemelkedőek. Az optikai zoomról és az optikai képstabilizátorról ugyan le kell mondanunk, de a 20+2 megapixeles duál kamerával ezzel együtt is kiemelkedően jó minőségű fotók készíthetők. A mélységérzékelős második lencsének köszönhetően a P20 Próhoz hasonlóan itt is lehetőségünk nyílik a fotók mélységélességének manuális állítására, az pedig külön extra, hogy ugyanezt immár az előlapi kamerával is megtehetjük.

A Mate 20 Lite emellett megörökölte a Honor 10 AI Cam-jét is, ami mesterséges intelligencia segítségével lövi a tökéletes fotókat. Már amikor, hiszen az MI néha arra is hajlamos, hogy túlszaturálja a fotókat, de ha sikerül kitapasztalnunk, hogy mikor érdemes segítségül hívni a mesterséges intelligenciát, akkor határozottan megdobja az Instagram-fiókunk minőségét. Általános szabályként talán azt lehetne felállítani, hogy minél kevésbé ideálisak vagy minél bonyolultabbak a fényviszonyok, annál inkább érdemes az AI Cam-re támaszkodni, viszont például szelfiknél jobb takarékra tenni a mesterséges intelligenciát.

A kameránál maradva kellemes extra, hogy a Huawei középkategóriás telója is kapott szuperlassítás funkciót, igaz, a nagy tesóval ellentétben a Mate 20 Lite-tal nem 960, hanem csak 480 fps (képkocka/másodperc) sebességgel rögzíthetünk ilyen videókat. A szuperlassítás elindítható manuálisan vagy automatikusan is, és HD felbontásban képes megörökíteni az eseményeket.

Lehet, hogy csak mi nem vettük észre más Huawei-telefonoknál, de a Mate 20 Lite izgalmas újítása a Party Mód nevű fícsör, amivel akár hét telefonon is szinkronizálhatjuk a zenelejátszást, így a szoba különböző pontjain elhelyezve őket szinte egy komplett hangrendszert kapunk. Persze a telefon hangminőségének megvannak a maga határai, de mégis sokkal jobb, mint egy telefonról hallgatni a zenét.

Érdemes még kitérni a telefon üzemidejére, a 3750 mAh-os akksi ugyanis kifejezetten jó bírja a strapát, még aktív használat mellett (zenehallgatás, netezés, fotózgatás és a többi) is 16 órát bír bármiféle akksikímélő mód nélkül is, vagyis normál használat mellett akár a kétnapos üzemidőt sem lehetetlen kipréselni belőle.

Mindent összevetve a Mate 20 Lite egy igencsak jól sikerült középkategóriás telefon, amit a hatalmas kijelzője mellett elsősorban a fotós képességei emelnek ki a hasonló árú telefonok közül. Mivel komoly gyengeségei nincsenek, és a használata során nem éreztük úgy, hogy bármiben zavaró kompromisszumokat kéne kötnünk, így bátran ajánljuk mindenkinek, aki kicsivel százezer forint felett keres magának egy jó és megbízható telefont.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában