Tapintunk vele, érezzük a hőmérséklet változását, a nedvességet, néha viszket, néha szúr, néha meg leég a pofánkról  igen, a bőrről van szó, az emberi test egyik legzseniálisabb, ám egyben az egyik legbonyolultabb részéről, amelyet leutánozni szinte lehetetlen. Dél-koreai tudósoknak most mégis sikerült.

A kontaktlencséknél is használt dimetil-polisziloxánból létrehozott műbőr nyomásérzékeny, így lehet vele tapintani, emellett pedig a hőmérsékletet és a nedvességet is érzékeli, vagyis képes a valódi bőr legfontosabb funkcióinak a pótlására. Ez rengeteg olyan embernek változtathatja meg az életét, akik maradandó bőrsérülést szenvedtek, vagy amputálták valamelyik végtagjukat.

A mesterséges bőrrel az is érzékelhető, hogy nedves-e a pelenka

Az áttöréshez a kutatók a dimetil-polisziloxánt (ígérjük, többször nem írjuk le) olyan nanoszálakkal ötvözték, amelyek nedvesség vagy nyújtás hatására elektromosságot termelnek, és egyben a meleget és a hideget is érzékelik. A következő feladatuk az lesz, hogy a mesterséges bőr által szolgáltatott információkat közvetlenül eljuttassák az emberi agyba, de mivel ezt a problémát más kutatóknak egy a különböző felületeket érzékelő kézprotézis esetében már sikerült megoldaniuk, így valószínűleg nem kell rá sokat várni, mire a mesterséges bőr az orvostudományban is alkalmazható lesz.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Felvételen, ahogy egy galaxis elszívja egy másik galaxis anyagát

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés