Nem valószínű, hiszen a tudósok is csak most jöttek rá, hogy a Szaturnusz egyik holdját, az Enceladust hatalmas, az egész égitestet beborító óceán fedi.

Hogy miért tartott ez ilyan sokáig a csillagászoknak, akik a Hubble-lel akár millió fényévekre található égitesteket is képesek megfigyelni, arra nagyon egyszerű a válasz: az Enceladus elegánsan, egy negyven kilométer vastag jégréteggel álcázta, hogy mit rejteget a fagyott felszíne alatt.

Ne higgy a szemednek: a jég csak álca

Azonban a legmesteribb átverésben is akad hiba, ez pedig Enci esetében az volt, hogy túlságosan imbolygott. A tudósok a Cassini űrszonda felvételeit elemezve figyeltek fel rá, hogy a hold pályájának az ingadozása olyan jelentős, ami lehetetlen lenne, ha a jégréteg közvetlenül a belső kőzetréteghez kapcsolódna. Következtetés: a kettő között lennie kell valamilyen folyékony anyagnak, ami ebben az esetben az egész bolygót beborító óceán.

A felfedezés azért különösen érdekes, mert az Enceladusról köztudott, hogy a magja nagy mennyiségben tartalmaz az élethez létfontosságú szilikátokat, például foszfort és ként, ez pedig az élethez szintén létfontosságú víz jelenlétével kombinálva azt jelenti, hogy a tudósoknak most már elég jó okuk van rá, hogy komolyabban is elkezdjék keresni az élet jeleit az égitesten.

Hát nem egy Hawaii tengerpart

Persze mivel az Enceladus felszíni hőmérséklete -198 Celsius fok, így kutyát sétáltató emberek felbukkanására nem nagyon kell számítani, inkább a vízben élő organizmusok lehet sanszos.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ezzel a rejtett beállítással felgyorsíthatod az androidos telefonod

További cikkeink a témában