Elkerülő manővert hajtottak végre a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) dolgozó asztronauták azért, hogy megakadályozzanak egy űrszeméttel való ütközést.

A két és fél perces műveletben amerikai és orosz repülésirányítók dolgoztak együtt azon, hogy az ütközés elkerülése érdekében átállítsák az állomás röppályáját és távolabb irányítsák azt.

Az űrszemét 1,4 kilométeres távolságon belül haladt el az ISS mellett.

Az asztronauták háromtagú – két orosz és egy amerikai űrhajósból álló – csapata az űrállomást a Szojuz űrhajó közelébe irányították a manőver kezdetén, hogy szükség esetén evakuálhassanak.

A NASA kiemelte, hogy „nagymértékű elővigyázatosságból„ tették meg ezt a megelőző intézkedést, majd az asztronauták ezt követően visszatérhettek általános feladataikhoz.

Jonathan McDowell asztronauta szerint a veszélyt jelentő űrszemét egy 2018-as japán rakéta egy darabja volt, amely tavaly 77 darabra hullott szét.

Az ISS a Föld felett mintegy 420 kilométerre, óránként több mint 27 ezer kilométeres sebességgel kering.

Ekkora sebességnél még a legapróbb objektum is súlyosan károsíthatja a napelemeket vagy az állomás más burkolati elemét.

Ilyen típusú manőverekre így rendszeresen szükség van. A NASA közlése szerint 1990 és 2018 között 25 ilyen operáció zajlott le – Jim Bridenstine, a NASA vezetője szerint ez idén az ISS harmadik ilyen manővere.

Ez is érdekelhet:

Először készült fotó egy idegen csillag körül keringő bolygóról

A Földtől mintegy 63 fényévnyire található Beta Pictoris c-ről van szó.

(forrás: Phys.org, BBC, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Ha ezek vannak otthon nálad, akkor igazi nőcsábász vagy – Avagy tárgyak, amitől izgalmas lesz egy randi otthon

Téli bőrápolás férfiaknak: miért van rá most jobban szükséged, mint valaha?

További cikkeink a témában
Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal
Hirdetés