Az a típus vagy, aki csak ritkán vásárol új elektronikai kütyüt, de akkor a legjobbat választja?

Megmutatjuk, milyen tévét és házimozis kiegészítőket érdemes választanod, ha idén karácsonyra szeretnéd felturbózni a nappalidat a legfejlettebb eszközökkel.

Évtizedek óta érvényes az a szabály, hogy

minél nagyobb képátlójú egy tévé, annál nagyobb élményt nyújt!

Ez továbbra sincs másként, de 2018 közeledtével az állítás némi kiegészítésre szorul:

most már nem csak a képméret, de a felbontás is számít.

Ha pedig egy ötvencolos vagy még nagyobb tévére vágysz, már nem érdemes full-HD-s modellt választanod, amikor a négyszer nagyobb felbontást kínáló ultra-HD-s típusok is elérhetők hasonló áron.

Ezen kívül már csak egyetlen dolgot kell eldöntened: hogy OLED vagy LCD-tévét szeretnél választani: ha nem felsőkategóriás televízióra vágysz, a kérdés eldöntött, azokból csak ledes háttérvilágítású LCD létezik (ezt szokták tévesen LED-tévéként emlegetni).

OLED-et vagy QLED-et?

Ha viszont egy 500-600 ezer forintos felsőkategóriás tévét választanál, az OLED és QLED rövidítésekbe fogsz botlani. Mi a különbség?

• Az OLED a szerves fénykibocsátó dióda elnevezése, egy ilyen tévének minden képpontja önmagában képes különböző színű fényt kibocsátani, az LG és a Sony árul itthon ilyen modelleket. A legfontosabb előnye, hogy a sötét jeleneteknél sem szivárognak ki fénypászmák (hiszen nincs háttérfénye), a hátránya, hogy az ilyen kijelzők beégésre hajlamosak lehetnek, ha órákon át azonos tartalmat jelenítenek meg, de ha nem monitornak használod őket, erre kevés az esély.

• A QLED pedig a Samsung márkaneve, olyan felsőkategóriás, ledes LCD-tévék viselik, amelyek szuper képminőséget biztosítanak. E tévéknél az LCD, vagyis a folyadékkristály csak a világító diódából érkező háttérvilágítás fényének átengedését, színszűrését vagy épp blokkolását végzi. Előnye, hogy kiforrott technológia, bizonyos tartalmaknál nagyobb fényerőt tud produkálni az OLED-nél, hátránya, hogy a sötét jelenetek kevésbé lehetnek attraktívak – de azért csúfnak se mondanánk őket.

Valószínűleg egy hozzáértő sem tudná egyértelműen letenni a voksát sem egyik, sem másik termék mellett, ezért mindkettőből ajánlunk neked egyet-egyet. Mindkét típus támogatja a HDR formátumú, vagyis a nagy dinamikatartományt használó filmek lejátszását, így a képük nem csak részletes, de szép is lesz.

LG OLED55B7V

Ár: 569 900 forint
Hol kapható? www.edigital.hu
Milyen extrákat kínál? 55 colos/139 centis képátló, UHD felbontás, tökéletes fekete jelenetek, a HDR révén remek színvisszaadás, beépített Dolby Atmos hangrendszer, mozgásérzékelős Magic Remote távirányító (hasonlít a Wii-ére), a rajta futó webOS 3.5 okostévés szoftvert egyszerű kezelni és gyors is, a beépített wifi révén Netflixet és hasonló szolgáltatásokat is egyszerű használni vele.

Samsung QE55Q7F

 

Ár: 529 990 forint
Hol kapható? www.edigital.hu
Milyen extrákat kínál? 55 colos/139 centis képátló, UHD felbontás, a HDR révén remek színvisszaadás, a Quantum Dot technológia révén a háttérvilágítás képes a teljes képernyő kisebb részeit megvilágítani. Keret nélküli, falra simuló kivitel, magyar nyelvet is támogató, beszédfelismerős távirányító. Egyszerű képernyőklónozás mobil eszközökről, beépített wifije révén streamingszolgáltatásokat is lehet használni vele.

Ha pedig már egy felsőkategóriás tévéd van, érdemes némi pénzmagot fordítanod a megfelelő hangzásra is. A megfelelő hangrendszer kiválasztása szerintünk pofonegyszerű, leginkább azt kell eldöntened, hogy van-e hely a szobádban, vagy nincs. Ha van, válassz többcsatornás házimozi-rendszert, imádni fogod, ahogy a filmekben és a játékokban nem csak szemből, de magad mögül és oldalról is hallod a hangokat. Ha spórolnál a hellyel, válassz inkább hangprojektort (soundbar), ma már ezeknek is elég jó a hangzása, még bizonyos szintű térhatást is képesek előállítani.

Ha nincs helyed a nappaliban, válaszd ezt a típust:

JBL Bar 3.1 4K Ultra HD hangprojektor

 

Ár: 149 990 forint
Hol kapható? www.edigital.hu
Milyen extrákat kínál? Komoly, 450 wattos teljesítménye révén nem csak tévéműsorok, filmek és játékok használatára, de zenehallgatásra is alkalmas. Hogyan lehet egy hangrendszer UHD? Arról van szó, hogy a hozzá csatlakozott, UHD-s eszközök jelét tudja továbbítani a tévé felé – míg a régebbi hasonló erősítők legfeljebb full-HD-s jelet tudnak továbbítani. Tízcolos mélysugárzó gondoskodik a gazdag basszusról, vezeték nélküli kivitele révén bárhol elhelyezhető a szobában. Bluetoothos eszközök hangját is lejátssza, beépített erősítője, dedikált középcsatornával bír, a filmbéli párbeszédeket jól visszaadja.

Ha van helyed a nappaliban, válaszd ezt a típust:

Sony BDV-E6100 3D Smart Blu-ray házimozi rendszer

Ár: 149 990 forint
Hol kapható? www.edigital.hu
Milyen extrákat kínál? 5.1-es házimozi hangrendszer Blu-ray lejátszóval, amelynek hangszórói és mélysugárzói vezeték nélkül kommunikálnak a vezérlőegységgel, így nem kell bekábelezni a nappalit a használatához. Bluetoothon keresztül mobil eszközökről is lejátssza a hangot, 1000 wattos összteljesítmény. Hagyományos, full-HD-s Blu-ray filmekkel kompatibilis, míg a DVD-k képét felskálázza.

(Hirdetés - A cikk elkészítésében szakértő partnerünk volt az Edigital)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

A középkategória csúcsa – kipróbáltuk a Redmi Note 13 Pro+ 5G-t

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés