Legalábbis az Amerikai Egyesült Államok hivatalban lévő elnöke szerint.

A The New York Times egy február 14-i keltezésű, a Fehér Házban készült feljegyzésre hivatkozva azt írta, hogy Donald Trump elnök munkatársai már elkészítették annak az elnöki rendeletnek a vázlatát, amellyel létrehozzák a klímabizottságot.

Várhatóan 12 tagú lesz a testület, és helyet kap benne William Happer, a Fehér Ház fizikus végzettségű tanácsadója, aki köztudomásúan szkeptikus azt illetően, hogy az emberi tevékenység alapvetően befolyásolná a globális felmelegedést. Happerről a lap felidézi, hogy tudományos berkekben megütközést keltett, amikor többször is kifejtette, hogy

az üvegházhatással járó szén-dioxid-kibocsátás nem hogy káros, hanem kifejezetten hasznára válik az emberiségnek.

A The New York Times információi szerint a Fehér Ház feljegyzése kétségbe vonja azokat a tudományos és védelempolitikai elemzéseket, amelyek szerint a klímaváltozás komoly fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra. Az elemzésekről azt állítja, hogy nem vetették alá ezeket szigorúan független és ellenvéleményeket is számításba vevő ellenőrzéseknek, illetve egyáltalán nem adnak teret az ellentétes álláspontoknak.

A kongresszus 2017 végén kétpárti egyetértéssel elfogadott védelmi költségvetési törvényében viszont a törvényhozók már rögzítették, hogy

a klímaváltozás "közvetlen fenyegetést jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára", valamint befolyásolja "a világ azon térségeinek stabilitását is, ahol az Egyesült Államok hadserege jelen van, és ahol a jövendő konfliktusok stratégiai következményekkel járnak".

Ez a törvény – amelyet Donald Trump írt alá – előírta a védelmi minisztériumnak, hogy évente készítsen jelentést a klímaváltozás hatásairól, és egyúttal arra bátorította a tárca vezetőit, hogy a leendő katonai missziók tervezésekor számoljanak ezzel a tényezővel is.

Az első ilyen jelentést a Pentagon januárban hozta nyilvánosságra. Ez konkrét példákat idézve többek közt azt is megállapította, hogy

a klímaváltozással járó áradások, szárazság, sivatagosodás és egyre gyakoribb tűzvészek közvetlenül is fenyegetik az amerikai támaszpontokat és berendezéseiket.

Ez is érdekelhet:

143 millió ember veszítheti el az otthonát a klímaváltozás miatt 2050-ig

Klímaútlevéllel segítenének rajtuk az ENSZ szakértői.

(Forrás: The New York Times, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A rendőrség napján lehetne egy rendőrnő is a nap csaja

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés