Fél Celsius-fokos felmelegedés is elég volt a Föld számos vidékén ahhoz, hogy szélsőséges időjárási jelenségek, hosszú hőhullámok és súlyos esőzések alakuljanak ki egy tanulmány szerint.

Egy nemrég elvégzett kutatás során két húszéves időszakot hasonlítottak össze a tudósok: az 1960 és 1979, valamint az 1991 és 2010 közötti két évtizedet. A globális átlaghőmérséklet fél fokkal volt magasabb a második periódusban, és mint kiderült, ez elég volt ahhoz, hogy számos extrém időjárási jelenség hossza és intenzitása is fokozódjon ezalatt.

A szélsőséges csapadékok intenzitása majdnem 10 százalékkal nőtt a szárazföldek összességén, a sok helyen pusztító erődtüzeket okozó hőhullámok időtartama egy héttel nőtt a szárazföldi területek felén.

A kutatók szerint a változások messze túlmutatnak a természetes változékonyságon.

A főként a fosszilis üzemanyagok égetése okozta globális felmelegedés a 19. század elején, az iparosodással indult meg lassan, ám az elmúlt 50-60 évben jelentősen felgyorsult. A 2015-ös párizsi klímaegyezmény, amelyet 196 ország írt alá, és amelyet Trump nemrég felrúgott, a Föld átlagos felszíni hőmérsékletének melegedését jóval 2 Celsius-fok alatt próbálja tartani, és azon van, hogy az erőfeszítések eredményeként ne haladja meg az 1,5 fokot.

Ezt olvastad már?

Ilyen csodásan fest az Északi-sarkvidék egy tengerészeti felderítőről nézve

Mario Tama, a Getty Images fotósa a NASA éghajlatkutató csapatával tartott az északi kaland során.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Méheknek és virágoknak indult társkereső Bécsben

További cikkeink a témában