Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Lágymányosi-tó valahol ott, ahol ma az ELTE TTK, a BME épülete és az Infopark is van.

Nem hétpecsétes titokról van szó, és nem találtuk fel a melegvizet, de amikor a Fortepanon kutakodtunk, azért leesett az állunk, amikor megláttuk ezt az 1870-es évek végén készült fotót.

Kilátás a Gellérthegyről a Lágymányosi-tó és a Déli összekötő vasúti híd felé. A felvétel 1877-1883 között készült

Itt egy térkép is arról, mekkora volt ez a tó.

A tervezett híd a későbbi Petőfi hidra utal, vagyis ez nagyjából azt jelenti, hogy délre attól, ahol most a Műegyetem épülete van a budai rakparton, egy méretes tó feküdt. Íme egy másik fotó 1926-ból.

Kilátás a Gellérthegyről dél felé. Előtérben a Gellért Gyógyfürdő és a Műegyetem, hátrább a Lágymányosi-tó és a Déli összekötő vasúti híd

Aztán 1933-ban elkezdték építeni a Horthy Miklós hidat, amit 1937-ben adtak át. Ezen a szintén ’37-es fotón látható is a háttérben. Ezekben az években kezdték feltölteni a hídtól délre fekvő Lágymányosi tavat.

1943: a Horthy Miklós híd felhajtója, Lágymányosi-tó feltöltés közben. A háttérben Kelenföld gyárai.

1951: Lágymányosi rakpart, úszódaru az újjáépülő, 1945-ben felrobbantott és átnevezett Petőfi híd elemeivel, háttérben a Közraktár utca épületei.

És 1960-ra már el is kezdte birtokba venni a feltöltött területet a főváros.

Lágymányosi rakpart a Petőfi hídról nézve, háttérben a Déli összekötő vasúti híd, 1960

(Fotók: Fortepan.hu)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így ünneplik gyönyörű és világhírű nők a karácsonyt

Ünnepi útmutató férfiaknak, akik olyan ajándékot akarnak adni, ami valóban megérinti a szívet

A Xiaomival könnyebb az ünnepi készülődés

A Player kérdése: Nálad már beütött a karácsonyi kajakóma?
17% Naná, és nagyon keményen.
34% Igen, de menedzselhető.
50% Szerencsére nem.
Téli kaland vagy életveszély? A profi hegyivezető elmondja, mire figyelj az osztrák Alpokban
Hirdetés