A közutak kezelői mára kiválóan kiismerték a magyar autósok szemetelési népszokásait. Szemetelünk unalomból, spórolásból, leszaromságból, meg csak úgy is.

Ahogy legutóbb az autópályákon a forgalommal szemben autózás kedves szokásáról, most az utak menti szemeteléssel kapcsolatban beszélgettem útkezelői forrásokkal. Mivel a most következő kis érdekességek nem hivatalos információk vagy közlemények, nem nevesítek senkit, csak úgy egyszerűen elmondom, miket hallottam. Hátha egy kicsit magába fordul pár szemetelő, ha megtudja, hogy az útkezelőknél jó eséllyel pontosan tudják, hogy mit tett mondjuk tavaly nyáron. Esetleg még azt is, hogy miért tette.

Az útkezelők nem szeretik bejelenteni, hogy milyen sok szemetet szednek össze. Kitalálod, miért?

Pont a hetekben volt ugyan egy közlemény arról, hogy mint minden évben, idén is szervez szemételszállítást az utak mellől a Magyar Közút és hogy évente mintegy TÍZEZER TONNA szemetet tüntetnek el szem elől, de olyan nagyon azért nem verték dobra ezt a dolgot. Ritkán büszkélkednek ezekkel a munkákkal az országos vagy a lokális sajtóban, hiába növelné a népszerűségüket.

Hogy miért? Mert egy ilyen hír hallatán nagyon sok emberben megszületik a zseniális ötlet: ha az útkezelő úgyis elviszi a szemetet, akkor végülis kivihetem éjjel a felgyűlt vackokat én is az út mellé, úgyis elszállítják, én pedig nem is tettem semmi rosszat! Persze ezzel mentegetni magunkat semmivel sem erkölcsösebb, mint amikor Bill Clinton próbálta megmagyarázni, hogy neki tulajdonképpen nem volt szexuális kapcsolata azzal a nővel.

A McDonaldsok, Burger Kingek, KFC-k pár kilométeres körzetében nincs szemét! A szemét egy gyűrűben van, kicsit kijjebb.

A gyorskajáldák drive-through pultjánál vásárló autósok egy része nagyon rendes, tiszta ember, nem tűri meg a szemetet a környezetében. Ezért aztán, miután végzett a burgerrel, krumplival, üdítővel, a csomagolást kivágja az ablakon. A jelenség bizonyítéka a szemétkarika, ami úgy veszi körbe ezeket a gyorséttermeket, mint a Szaturnuszt a saját gyűrűrendszere. Közelebb a kismenük, távolabb az extra menük maradványai ékesítik az utak szélét.

Unatkozunk a dugóban? Sebaj, takarítunk, cigizgetünk és ami nem kell, kiszórjuk az ablakon!

Az utakat takarító munkások olyan precízen fel tudnák rajzolni a térképre egy vastag, piros vonallal, hogy hol szokott dugó lenni vagy hol volt nagyobb baleset, mint ahogy a Google Maps mutatja meg a torlódásokat. Persze ők csak utólag tudnák bejelölni ezeket a szakaszokat, az út mellett összegyűlt szemét mennyisége alapján.

Állni kell? Ne unatkozzunk, szedjük össze a kávéspoharakat, kólásdobozokat, cigisdobozokat, tegyük be valami zacskóba, ami szintén ott hányódik a kocsiban és vágjuk ki az egészet az ablakon! Legalább addig is hasznosan telt az idő, amíg nem tudtunk haladni!

A dohányosok pedig hajlamosak az idegességet elütni egy cigivel a dugóban, aminek a maradéka aztán sokszor csak úgy kipöckölődik valahogy az ablakon. És persze a lassú csorgás, meg-megállás ideje kiváló lehetőség a hamutartó kiürítésére is, ilyenkor nem vágja vissza a szél a hamut, csikket az utastérbe. Remek csikklelőhely az útkezelők takarítói számára a hosszabb ideig piros lámpák, a forgalmas vasúti átjárók környezete is!

De ha ennyire tudják, hol szemetelünk, miért nincs ott kamera, miért nincs büntetés?

Lesz! Az utak mentén elképesztő gyorsasággal szaporodnak a kamerák, a rendőrség pedig egyre fogékonyabb arra, hogy a külső forrásból kapott videoanyagok alapján eljárásokat indítson. Szóval már csak évtizedek kérdése, és talán elkezdődik végre valami itthon is az utak teleszemetelése ellen.

Az is sokat segítene, ha a hulladékkezelés, begyűjtés magyar rendszere egy kicsit rugalmasabbá és életszerűbbé válna. Ha nem kéne lakcímkártyákat kölcsönkérni, ha valaki egy évben öt kilónál több régi, beszáradt festékesdobozt akar leadni a hulladékudvarban, ha a gumisok nem utasítanák vissza egyre gyakrabban a régi gumik átvételét, ara hivatkozva, hogy nekik kell fizetni érte, hogy elvigyék, hanem valami működő és ingyenes rendszer lenne erre az egészre, valószínűleg kevesebben döntenének inkább úgy, hogy inkább kihajítom valahol a kocsiból ezeket a vacakokat, aztán majd elviszi az útkezelő. Ha belegondolunk, az állam még jobban is járna: a számlát a végén így is, úgy is ő fizeti ki, csak az utak mellől összeszedegetni a szemetet az állami útkezelőknek már kicsit macerásabb, tehát drágább is, mintha az emberek maguk vinnék be ezeket a kijelölt gyűjtőhelyekre.

Arról is vannak csodálatos meg nem erősíthető információink, hogy miért mennek néha szembe egyes autósok a többiekkel a sztrádán:

Miért mennek szembe egyes emberek a többiekkel az autópályán?

Mármint nem képletesen, hanem tényleg. Hogy nem veszik észre a táblákat, a felfestéseket és azt, hogy mindenki velük szembe jön?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hatalmas, hétszemélyes elektromos jövőkép – BYD Tang-teszt

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés