Úgy tűnik, trónfosztás lesz 300 év után először.
Az ENSZ gazdasági és társadalmi ügyek főosztályának nemrég közzétett előrejelzése szerint
jövőre Kína helyett már India lehet a Föld legnépesebb országa
– legutóbb 1700-ban volt olyan, hogy Kína a második helyre szorult, legalábbis az Our World in Data statisztikái alapján.
2022-ben Kínában és Indiában több mint 1,4 milliárd ember élt – az indiai kormány 2011-es népszámlálása alapján akkor az ország lakossága még csak több mint 1,2 milliárd fő volt.
A világ népességét nézve, az ENSZ szerint a Föld populációja november 15-én várhatóan eléri a nyolcmilliárdot, ami a szervezet főtitkára, António Guterres szerint „felhívja a figyelmünket arra, hogy vigyázzunk a bolygónkra, és elgondolkodtat, hogy milyen ügyekben nem teljesítjük még mindig az egymás iránti kötelezettségeinket”.
A beszámoló szerint míg számos fejlett országban a termékenység csökkenése figyelhető meg, addig a népességnövekedés több mint fele nyolc országban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Egyiptomban, Etiópiában, Indiában, Nigériában, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken és Tanzániában koncentrálódik.
Az előrejelzést készítő ENSZ-főosztály szerint a Föld népessége 1950 óta a leglassabb ütemben nő jelenleg. A világ lakossága 2030-ra elérheti a 8,5 milliárdot, 2050-re a 9,7 milliárdot, a 2080-as években 10,4 milliárd körüli csúcsra juthat, ezután 2100-ig megmaradhat ezen a szinten.
(Forrás: ENSZ, CNBC, MTI, fotó: Getty Images)