Százéves hagyományt szakítanak meg, de jó okuk van rá.
Az elmúlt egy évszázadban Franciaország világhírű borvidékén, Champagne-ban a szőlősorok között engedélyezett legnagyobb távolság 1,5 méter volt. A szakértők úgy gondolták, ez biztosítja a terméshozam és a minőség ideális egyensúlyát, és ha nagyobb távolság lenne a sorok között, a szőlőtőkék nem lennének rákényszerülve, hogy versengjenek a szomszédos növényekkel a vízért és a tápanyagokért, márpedig épp ez a versengés segít nekik kisebb méretű és éppen megfelelő savasságú, magas minőségű termést hozni.
Probléma viszont, hogy a szőlőtőkék és sorok közötti szűk helyeken nehezen férnek el a metszést, trágyázást és szüretelést végző gépek. A champagne-i szőlőtermelők egyesületének (SGV), kutatóknak és pezsgőgyártóknak egy közös, tizenöt évet felölelő tanulmánya szerint
a szőlőtőkék közötti nagyobb távolság húszszázalékos csökkenést eredményezne az üvegházhatású gázok kibocsátásában,
mivel lehetővé tenné az átállást a traktorokról a jobban és hatékonyabban teljesítő gépekre. Az SGV tanácskozó testülete a héten döntött arról, hogy a jövőben 2–2,2 méter is lehet a szőlőtőkék között, és a jelenlegi 1,2–1,3 méter helyett akár 2 méteresre is szabad hagyni megnőni a tőkéket.
A tanulmány szerint a tőkék közötti távolság növelése a talaj megmunkálását és a kártevők elleni védekezést is megkönnyíti. A tanács szerint bár így kevesebb szőlőtőke számára van hely, a kiesést ellensúlyozza, hogy az egyes növények több termést tudnak hozni. „A szőlők ellenállóbbá válnak a szárazsággal szemben, és kevesebb adalékanyagra van szükségük” – mondta Vincent Legras, az egyik helyi termelő, aki 2007 óta kísérletezik a szőlőtőkék közötti nagyobb távolsággal.
A kezdeményezés helyi ellenzői a szőlőtermelők közötti egyenlőtlenségek erősödésétől, a helyi hagyományok sérülésétől, a szőlőminőség romlásától és a munkahelyek elvesztésétől tartanak.
Maxime Toubart, az SGV elnöke szerint azonban a termelők maguk dönthetik el, hogy alkalmazzák-e az újítást vagy sem, a változás így is, úgy is lassú lesz. „Ez egy hosszú átmenet lesz, amely egy, két vagy akár három nemzedéken át tart majd” – jegyezte meg Toubart.
A szőlőtőkék közötti távolság csupán egyike azon szigorú kritériumoknak, amelyeket muszáj betartaniuk a termelőknek ahhoz, hogy a Champagne védjegy használatára jogosultak elitklubjában maradhassanak. Amellett, hogy kizárólag a régióban termett szőlőket használhatnak fel, speciális módszereket kell alkalmazniuk a szőlő feldolgozására is.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI. Fotó: Getty Images)