Hiába dolgozna szívesen a munkavállalók négyötöde távmunkában Magyarországon, a munkahelyek nem nyitottak az otthoni munkavégzésre.
A Profession.hu állásportál 3238 résztvevőt kérdezett meg: főleg a 40–49 évesek, a szellemi munkát végzők, az államigazgatásban dolgozók és a saját céggel rendelkező munkavállalók támogatják a távmunkát, de csak a dolgozók mindössze 15 százaléka, elsősorban felsővezetők és középvezetők kaptak eddig erre lehetőséget, miközben ugye már távnyelvvizsgát is simán letehetünk.
Míg Finnországban, Hollandiában és Amerikában a munkavállalók 25 százaléka távmunkában dolgozik, a magyar válaszadók 63 százaléka nyilatkozott úgy, hogy munkahelyén nincs lehetőség távmunkára, és nem is tervezik a bevezetését, csak 12 százalékuknál lehetséges az otthoni munkavégzés. De legalább mi kevesebbet túlórázunk, mint Európában általában szokás.
A több mint 100 munkavállalót foglalkoztató cégeknél nagyobb eséllyel dolgozhatnak irodán kívül, míg a kisebb, 30-nál kevesebb foglalkoztatottat alkalmazó cégeknél, valamint az államigazgatás, egészségügy és oktatás területén dolgozók nem látnak esélyt a változásra. Az utóbbiak szerint ezeken a területeken főleg a cég tevékenységéből adódóan, valamint adatbiztonsági kérdések miatt nincs és nagy valószínűséggel nem is lesz lehetőség a távmunka bevezetésére.
Egy korábbi kutatás szerint a munkáltatók elsősorban a vállalati kultúra hiányát, az adatbiztonság kérdését és a munkavállalók feletti kontroll csökkenését sorolják a legfontosabb visszatartó okok közé.
(Forrás: Profession.hu, a nagyon távoli munkást ábrázoló kép a Wikimediáról való)