Kertek, mezők, szántóföldek, tantermek és adatlaborok is vannak az Új Tavasz toronyban.

Harmadik díjat nyert az eVolo magazin idei felhőkarcoló versenyén egy meglehetősen futurisztikus lengyel torony. Köze nincs a hagyományos toronyházakhoz: a globális élelemtermelés inspirálta, ami egy maréknyi terményre és állatra összpontosít, és ami – figyelembe véve a klímaváltozás, népességnövekedés, városiasodás következményeit – óriási kockázatokat hordoz magában.

A jövő generációi érdekében szó szerint az alapokról gondolták újra, hogyan lehet növelni az ellátásbiztonságot.

Az osztrák-lengyel építészpáros, Michał Spólnik és Marcin Kitala szinte egy új világot álmodott meg Új Tavasz néven: a moduláris szerkezetű agroökológiai torony kertek, mezők, szántóföldek magjait hordozza, de könyvtár, iroda, adatközpont, tanterem, komposztáló és bio szupermarket is van benne. Természetesen a torony fából készül, hogy gyors és környezetbarát legyen.

 

Minden modul egy adott biomhoz tartozik, saját különálló növényvilággal, talajjal, mikroorganizmusokkal, kisállatokkal és mikroklímával. A „biom-kezdemények” kísérleti jellegűek, gyakran kombinálnak a természetes környezetben nem összeálló növényeket. Az építészek szerint

az ilyen kísérletezés elengedhetetlen a klímaváltozás elleni küzdelemben, mert bizonyos károkat nem lehet visszafordítani, új megoldásokra és alkalmazkodásra van szükség.

Az építmény tudományos funkciókon alapszik: mag- és növényi szövetbankok, laboratóriumok, előadóterek, adatközpontok, raktárak és csúcstechnológiás komposztálók is vannak, de a projekt találkozóknak, megbeszéléseknek, tudáscserének is otthont ad.

Az egyes elemeken elhelyezett létraszerűségek segítenek az úszó kertekben kóborló kis állatoknak. A modulok szabadon hozzáadhatók, eltávolíthatók vagy cserélhetők.

De hová képzelik a tornyot? Michal és Marcin szerint „az Új Tavasz a világ számos pontján megélne, de a lengyel területeknek van egyfajta, a gazdag helyi földműves hagyományokból származó sajátossága.”

(Forrás: eVolo/Desingboom)

Ez is érdekelhet:

Miami felhőkarcolója olyan, mintha építőkockákat raktak volna egymásra

Miami legmagasabb felhőkarcolója lesz, ha elkészül.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés