Egy idő után már állni sem tudsz a világ legcsendesebb helyén, egy visszhangmentes kamrában, ahol a mért háttérzaj valójában negatív decibel.
Manapság mindannyian vágyunk egy kis csendre, legalább időnként. Nehéz elhinni, amikor épp eleged van mindenből, de a csendet is túl lehet tolni.
A világ legcsendesebb helye, a minnesotai Orfield Laboratórium speciális visszhangmentes kamrája annyira csendes, hogy negyvenöt percnél többet senki sem bírt elviselni ott idáig.
Akkora a csend, hogy a mért háttérzaj valójában negatív decibel, egészen pontosan -9,4 dBA.
„Próbára tesszük az embereket, hogy üljenek a sötét, csendes kamrában – eddig egy valaki bírta negyvenöt percig. A fülünk alkalmazkodik a csendhez: minél nagyobb a csend, annál több dolgot hallunk. Hallod a szívverésedet, néhányan a tüdejüket; a visszhangmentes kamrában te magad válsz a hanggá” – magyarázta Steven Orfield, a labor alapítója.
A Guinness Rekordok könyve háromszor is hitelesítette az Orfield Anechoic Chambert, mint a világ legcsendesebb helyét, a laborban pedig (tehát nem csak a kamrában) másfél órás túravezetést is tartanak, két személyre 400 dollárért. Szóval nem kizárólag emberek kínzására alkalmas a helység:
cégek tesztelik benne a termékeiket, hogy mennyire hangosak, és a NASA is küldött már oda űrhajósokat, hogy könnyebben alkalmazkodjanak majd a világűr csendjéhez.
Egy átlagembernek viszont kellemetlen hely, nemcsak a csend miatt, hanem mert az orientációs készség is megzavarodik, olyannyira, hogy még a felállás is gondot okozhat. „Az ember a járás közben hallott hangok segítségével is tájékozódik, ilyesmi persze nincs a visszhangmentes kamrában – jegyezte meg Orfield, – azaz elveszted az egyensúlyozást és a manőverezést segítő érzékelési jeleket. Ha fél óránál tovább bent vagy, akkor már egy székben kell ülnöd.”
Szóval bármilyen fura is, még a csendet is csak mértékkel lehet fogyasztani, legalábbis megárt, ha túl erős.
(Forrás: Smithsonian, Orfield Laboratories)
Ez is érdekelhet: