Bár tény, hogy okosabb nem leszel tőle, de hülyébb sem.

Nyilván te is ismered azt a mondást, hogy az alkohol megöli az agysejteket, ez így viszont nem igaz:

Amikor legurítasz néhány korsó sört egy-két felessel, mert az úgy illik, a májad próbálja meg lebontani a szeszt, pontosabban az etil-alkoholt, ebből óránként 10 grammal tud megbirkózni – egy korsó 4%-os sörben 16 gramm van, egy feles 50%-os pálinkában pedig 20 gramm, vagyis kábé 1,5 és 2 óra kell ahhoz, hogy kiürüljön a szervezetedből.

Minden korsó sör kábé 200 milliliter folyadékveszteséget okoz, ha nem iszol elegendő vizet, vagy nem alkoholos italt, a méreganyagok nem tudnak rendesen kiürülni a szervezetből.

Ha úgy alakult, hogy van utántöltés, a máj nem képes hirtelen az összeset lebontani, ezért bizonyos százalékban a vérben marad és kering a véráramban, így juthat el az agyba is. Ha ez megtörténik, akkor van az, hogy berúgtál.

És itt jönnek a képbe az agysejtek, amikről azt gondolod, hogy elpusztulnak.

Nem pusztulnak el, nem is károsodnak, pusztán a sejtek közötti kommunikáció zavarodik meg. Ettől lehet az is, hogy mozgásod koordinálatlanná, beszéded akadozóvá válik, és az is, hogy másnap nem emlékszel néhány dologra.

Persze más a helyzet a rendszeresen és nagy mennyiségű szeszelőkkel és a súlyos alkoholistákkal: esetükben valóban csökken az állomány, ennek hátterében a Korszakov-szindróma és a B1-vitamin hiánya áll.

Az alkohol lebontása nemcsak megnöveli a B1-vitaminigényt – ez az agy működéséhez és az egészséges idegrendszerhez szükséges –, de gátolja is a B1-vitamin felvételét. Vagyis minél többet iszol, annál több B1-vitaminra van szüksége a szervezetednek.

(Forrás: Házi Patika, Webbeteg)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erica tornász, és ezt le sem tudná tagadni

Veszélyesen süllyed több tucat kínai nagyváros

Ha ott van ő, egyszerűen nem lehet senki vagy semmi másra nézni

További cikkeink a témában