A bélpolipok – a bél belső oldalán növekvő apró kinövések – gyakoriak, mintegy minden 5. embert érintenek, és az esetek többségében nem okoznak tüneteket, illetve nem rákosodnak el; néhány esetben viszont rákká fejlődhetnek, amennyiben nem kezelik őket. Egy új kutatás arra hívja fel a figyelmünket, hogy azoknál, akik hosszú időn át szedtek antibiotikumot, nagyobb eséllyel alakulnak ki ezek – a bélrák előfutárának tekintett – sejtszaporulatok.
A tanulmány 16 600 ápoló adatait elemezte – az adatokat egy, az ápolók egészségét vizsgáló, hosszú távú amerikai kutatás során gyűjtötték:
azoknál a 20 és 39 év közötti egyéneknél, akik legalább két hónapig antibiotikumot szedtek, később nagyobb eséllyel diagnosztizáltak adenómát (a bélpolipok egy fajtája),
mint azoknál, akik nem szedtek hosszú távon antibiotikumot ebben az életszakaszban. Azoknál pedig, akik legalább két hónapon át szedtek antibiotikumot a 40-es és 50-es éveikben, még gyakrabban diagnosztizáltak adenómát évtizedekkel később. A tanulmány azonban azt nem vizsgálta, hány polipból alakult ki rák.
A tanulmány szerzői szerint kutatásuk nem bizonyítja, hogy az antibiotikumok elősegítik a rák kialakulását. Elismerik, hogy a baktériumok, melyek kezelésére a gyógyszert bevetették, szintén fontos szerepet játszhatnak a tumor létrejöttében.
„Az antibiotikumok alapvetően megváltoztatják a bél mikroorganizmusait, csökkentik a baktériumok sokféleségét és számát, valamint az ellenséges organizmusokkal szembeni ellenállás erejét” – fejti ki a tanulmány.
A tanulmány szerzői kiemelik, hogy eredményeik alapján szükség van az antibiotikumok használatának korlátozására és a gyulladások megakadályozására, ezzel a tumorok kialakulásának megelőzésére.
Sheena Cruickshank, a Manchesteri Egyetem immunológusa szerint ugyanakkor minden, ami megváltoztatja a bél baktériumflóráját – étrendváltozás, gyulladás – hatással lehet a szervezet egészségére. Azt azonban nehéz megállapítani, ezek közül a tényezők közül melyik játszott szerepet a tanulmányban. Emellett aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a kutatás eredményei esetleg az antibiotikumok elhagyására ösztönzik az embereket: „Az antibiotikumok alapvető gyógyszerek a baktériumfertőzések kezelésére, megfelelő alkalmazásuk életet menthet" – hangsúlyozta, tegyük hozzá: teljesen jogosan. Viszont azt is érdemes megemlítenünk, hogy
manapság egyre felelőtlenebbül és indokolatlanabbul szedünk antibiotikumokat – sokszor hibás orvosi szaktanácsra vagy csupán a saját fejünk után,
ennek pedig nagyon komoly következményei lehetnek, mind egyéni, mind globális szinten:
(via: BBC, Gut, MTI)