Ha azt mondjuk, ez lesz a tojáslabdás Fradi–Újpest, nem járunk messze az igazságtól. Az ország két legjobb csapata október 22-én eldönti, kié lesz idén a trófea. Wolves vagy Hurricanes?

Nem túlzás azt állítani, hogy történelmi esemény előtt áll a magyarországi amerikai futball. A kiemelt bajnokság, a HFL a finiséhez érkezett, a négycsapatos elitliga alapszakasza után a Budapest Hurricanes és a Budapest Wolves csapatai jutottak a fináléba. A két csapat néhány héttel ezelőtt egyszer már megmérkőzött, akkor a Hurrikánok kerekedtek felül, de mint tudjuk, aki a csatát megnyeri, nem biztos, hogy a háborúban is győzedelmeskedik. A találkozót még azoknak is ajánljuk, akik életükben nem láttak még amerikai focit, ugyanis ez a sport élőben súlyosan fertőző. A sportokhoz teljesen analfabéta csajom például az első meccse óta már ezen a döntőn pörög, és azt is magától értette meg, hogy mi az a field goal.

Mire számíthatunk?

A két csapat legutóbbi, szeptember 28-i meccsén a körítés és a show sem maradt el, a bevonulások meghozták a harci kedvet nem csak a pályán, hanem a lelátón is, aki nem volt meccslázban, az a csatakiáltásoktól biztosan hangulatba került. A Wolves cheerleaderei csak még boldogabbá tették a férfi nézőket, még akkor is, ha a lányok a farkasok kispadja mellett, a pálya túlsó oldalán kaptak helyet.

A labdarúgópályához szokottaknak biztos furcsa volt, hogy petárdák és görögtüzek nem gyúltak a lelátón, de még egy kósza anyázás sem hallatszott, ezzel a mentalitással nagyon sokan kiegyeznének a focimeccseken is. Fiatal, idős, férfi, nő, legyen az bármelyik csapat szimpatizánsa, békésen megfért egymás mellett, és nem a másik ócsárlásával, hanem saját csapatának biztatásával volt elfoglalva. Ki dobbal, ki dudával, más a torkával vagy a két tenyerével buzdította az övéit, vagy csak szimplán örült a szép megmozdulásoknak.

Az amerikai futball magyarországi népszerűsége évek óta töretlen, elsősorban a sporttelevízió közvetítéseinek köszönhetően, de a bátrabbak az internet segítségével is bővíthetik tudásukat. A hazai szakportál például egyedülállóan részletes és információgazdag, az ott található fórumközösségben pedig megtalálhatják egymást a játék és csapatok szerelmesei. A még bátrabbak pedig nyugodtan lemehetnek edzeni is.

Futás, futás, passz

A szeptember végi mérkőzésről csak pozitívumokat lehet mondani; lendületes, jó iramú találkozót láthatott a nagyérdemű. Tudtuk, hogy itt nagy valószínűséggel nem olyan srácokat fogunk látni, akik 4,2 másodperc alatt futják le a negyven yardot, a játék sebessége mégis hihetetlennek tűnt. A sisak és a vállvédő is ugyanúgy csattant, a futó ugyanúgy taposott, az irányító pedig ugyanúgy próbált pontosan célozni elkapójának, vagyis ezek a srácok akarásban és lelkesedésben semmivel sem maradnak el amerikai kollégáiktól.

A kezdeti idegeskedések (két illetve egy labdaeladás mindkét oldalon) után felpörögtek a játékosok, és futószalagon gyártották a pontokat. A Wolves elsősorban Csizmazia Zoltán, ill. Cseperkáló Péter futásaira építette játékát, a Hurricanes pedig mind a földön, mind a levegőben igyekezett veszélyeztetni. Az első félidőben a vendégek játéka bizonyult eredményesebbnek, ugyanis az adok-kapok után végül ők fordulhattak 20–14-es előnnyel a második félidőre.

Végül a Hurricanes védelme megtalálta a farkasok futójátékának ellenszerét, miközben az irányító Bencsics Márk vezette támadósoruk szép lassan felőrölte a vendégcsapat védelmét, sikerült fordítani a hazaiaknak. A 33–27-es végeredmény azt jelentette, hogy a Budapest Wolves a 2004-es megalapítása óta először szenvedett vereségét magyar pályán, a Hurricanes pedig továbbra sem talált még legyőzőre itthon.

Az amerikai focinak bármelyik sportághoz hasonlóan ugyanúgy megvannak a maga technikai követelményei: ami talán elsőre soknak tűnhet, az a bírók száma (alapesetben hét fő), ám a játék összetett szabályrendszerének köszönhetően szükség is van mindannyiukra (és van, hogy így sem látnak mindent). De kötelező például az egészségügyi szolgáltató jelenléte, elvégre vitathatatlanul kontaktsportról beszélünk, a magyar szövetség honlapján minden információ megtalálható a lebonyolításról és a feltételekről.

A szuperdöntő esélyei

Az első bajnoki találkozójuk tapasztalataiból kiindulva nem lesz kétséges, hogy mind a két csapat megfelelően fel fog készülni a döntőre, és az utolsó pillanatokig izgalmas mérkőzésben lesz részünk.

A Wolves elsősorban a masszív futójátékára és kemény védelmére építkezhet, míg a Hurricanes a Bencsics vezette kreatív támadósorban bízhat. Megjósolhatatlan a végeredmény, nüanszok fognak dönteni a két csapat között, de az biztos, hogy október 22-én, hétfőn 14 órától kezdődő szuperdöntőn a közönség nem fog unatkozni.

Ami biztos, az a látványos és színvonalas játék, a kőkemény ütközések és remélhetőleg a tömött lelátók. Mindössze 1500 forintot kell kiszurkolnunk a belépőért (14 év alatt a belépés ingyenes), ezért kapunk egy jó meccset, félidőben zenét, könyvdedikálást, vagyis egy kiváló délutánt. Szerintünk bőven megéri.

Az első magyarországi amerikaifutball-csapat a Budapest Wolves volt, 2004-es alapítással, maga a Magyar Amerikai Football Szövetség (MAFSZ) 2006 januárjában alakult meg. Jelenleg 26 tagja van, tagjait a fővároson kívül a megyeszékhelyek és a nagyobb városok egyesületei adják, melyek több mint kétezer igazolt sportolóval rendelkeznek. Az amerikai foci teremváltozatát, az aréna futballt még ennél is több városban játsszák, a biztonságos, kontakt nélküli változat, a flag football is talált már magának követőket, de a Budapest Wolves-nál a „cheerleaderképzés” mellett nők is játszhatják ezt a játékot. Az amerikai futballt már 12 éves korban el lehet kezdeni, több klubnál is van serdülő valamint rookie korcsoport, de junior korcsoportban 16 éves kortól már szinte mindegyik klubnál lehet játszani. Azt azért kalkulálják bele az érdeklődők, hogy nem olcsó hobbiról van szó, egy alapfelszerelés sisakkal együtt 50–60 ezer forintba kerül, de ezeket néhány nagyobb klub (természetesen a lehetőségekhez képest) ideig-óráig biztosítani tudja.

A magyar amerikaifoci elitligája a Hungarian Football League (HFL), négy csapat vesz ebben a sorozatban részt, Budapest Hurricanes, a Budapest Wolves, az Újbuda Rebels illetve a Győr Sharks. Létezik még Dívizió I-es, Dívizió II-es sorozat, valamint idén hat év után ismét megrendezik a Blue Bowl kupát, hat csapat (Eger Heroes, Jászberény Wolverines, Budapest Wolves, Újpest Bulldogs, Budapest Cowboys Tata Mustangs) részvételével. Több magyar csapat már a nemzetközi mezőnyben is megmérettette magát, a Győr Sharks, a Budapest Cowboys és a Nyíregyháza Tigers az EFAF – CEI Interligájában, a Hurricanes az osztrák második ligában, a Wolves pedig a CEFL-ben indult 2012 tavaszán.

Tovább a:
Legfrissebb cikkekhez

A rovat többi cikkéhez
A szerző e heti kedvencéhez: Garantáltan hideg zuhany – A világ legszebb vízesései

(Fotó: Pálfi Balázs)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Egy okos, szép, szőke lány

További cikkeink a témában