A szokásosnál is nagyobb a déli félteke fölötti ózonlyuk.
Az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálata (C3S) egészen szokatlan, de főleg szomorú dologról számolt be:
Szokatlanul nagy idén a déli félteke fölötti ózonlyuk, és máris nagyobb, mint maga az Antarktisz teljes területe:
A légkörben lévő ózon elnyeli a Napból érkező ártalmas, ibolyántúli sugarakat. Ózon hiányában erős, az élő sejteket károsító napsugárzás éri a Földet. Az ózonlyuk szeptember közepe és október közepe között éri el maximális kiterjedését a Déli-sarkvidék fölött, és decemberre rendszerint összezárul.
Az ózonrétegben minden évben jelentkező lyuk átlagos indulást követően a szokásosnál nagyobbra nőtt az elmúlt héten. A C3S vezetője, Vincent-Henri Peuch szerint az adatok arra utalnak, hogy az idei ózonlyuk a szokásosnál jóval nagyobb és talán mélyebb is lesz.
A lyuk jelenleg hasonló a tavalyihoz, amely szintén szokásosan indult, és aztán az egyik legmélyebb és leghosszabb ideig tartó ózonhiány lett a feljegyzések 1979-es kezdete óta – az idei lyuk is már a legnagyobb 25% közé tartozik.
?The 2021's #OzoneHole has evolved into a rather larger than usual one. How do you think it sizes up next to other recent years? Compare it side-by-side with our decades-long record
More on how the #CopernicusAtmosphere Monitoring Service tracks #ozone➡️https://t.co/U1k51lHMyp pic.twitter.com/mF0EzYTWDC
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) September 16, 2021
Az egyebek közt a hűtőszekrényekben és szórófejes dobozokban használt ózonpusztító vegyszerek 1987-es betiltása óta lassan regenerálódik az ózonréteg az Antarktisz fölött, de szakértők szerint a 2060-70-es évekig is eltarthat, míg teljesen lebomlanak a légkörben felhalmozódott ózonkárosító anyagok.
Eközben...
(Forrás: ESA, C3S, MTI, fotó: ESA, nyitókép: Getty Images)