Karbonsemleges üzemanyaggal működnek, nem tesznek kárt a napelemekben kavicsfelverődéssel, nincs károsanyag-kibocsátásuk, és trágyázzák a talajt.

A földre telepített napelemek alatt a füvet rendszeresen nyírni kell, hogy az energiatermelés hatékonysága a maximumon legyen. A fű röviden tartásával meg kell előzni a napelemek beárnyékolását és az elszáradó fű okozta esetleges tűzveszélyt is. A fűnyírást eddig – alkalmanként 25 liter benzin felhasználásával – benzinmotoros fűkaszával és fűnyíró traktorral végezték a Kaposvárhoz tartozó Toponáron, ahová pedig a kasza és a traktor nem ér el, ott vegyszeres gyomirtást alkalmaztak.

A gépek és vegyszerek helyett bárányokkal végeztetik el a munkát, aminek számos előnye van: a birkák karbonsemleges bioüzemanyaggal, azaz fűvel üzemelnek, nemcsak legelik, hanem tapossák és trágyázzák is a gyepet, mindemellett a környezetre is jobban vigyáznak, mert nincs károsanyag-kibocsátásuk, nem kapcsolódik hozzájuk mikroműanyag-szennyezés, mint például a fűkaszák használatakor, és szemben a gépesített fűnyírással, kőfelverődést sem okoznak, azaz nem tesznek kárt a napelemekben.

A tíz bárányt – akik valamennyien szelíd jerkék, azaz nőstények – egy nagyobb, százötven egyedet számláló nyájból kapja kölcsön az E.ON napelemparkja tavasztól őszig. A 24 órában őrzött, bekerített naperőművi területen biztonságban lesznek, és arra is lehetőség nyílik, hogy a mindennapjaikat nyomon kövessék. Ha egy aszályos periódusban kevesebb a fű, átmenetileg csökkenteni lehet a létszámot, ha pedig sok eső esik, és bővebb a táplálék, újabb állatokat is kihelyezhetnek melléjük.

A komfortjuk érdekében itatókat és árnyékos akolt is létesítettek, hogy bármilyen az időjárás, mindig otthonosan érezzék magukat. Télen a fű nem nő, így legeltetésre sincs szükség, ezért az állatok a téli szünetben csatlakoznak a telet a hodályban töltő nyájhoz, majd tavasszal újra felveszik a szolgálatot.

A naperőművi legeltetés a legfejlettebb energiatermelési célú területhasználatok közé tartozik. A földterület mezőgazdasági és napenergia-termelési kettős felhasználásával, az úgynevezett agrovoltaikus módszerrel Európában és Amerikában is kísérleteznek. Az E.ON is kísérleti szinten foglalkozik jelenleg ennek hazai meghonosításával, a gyakorlatban derül majd ki, hogy más telephelyeken, illetve nagyobb léptékben is lehet-e alkalmazni.

(Forrás: E.ON)

Ez is érdekelhet:

194 denevér nyaral a veszprémi Érseki Palotában

Módosították miattuk a díszkivilágítást, és úgy ütemezik a felújítást, hogy ne zavarják őket.

Most könnyen megtudhatod, van-e vadmacskagén a macskádban

Ráadásul hasznos információkkal segítheted a kutatókat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

További cikkeink a témában